The impact of corporate social responsibility on customer satisfaction in the fast food industry
Kurumsal sosyal sorumluluğun hazır yemek sektöründe müşteri memnuniyetine etkisi
- Tez No: 666797
- Danışmanlar: Dr. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
20. yüzyıldan itibaren iş dünyası rekabet açısından eskisi gibi değildi. Şirketlerin rakipleri arasında öne çıkabilmeleri için müşterilerinin işletmelerin sattığı hizmet ve ürünlerden memnun olduklarından emin olmaları gerekiyordu. Müşteri memnuniyeti daha sonra kalıcı gelir elde etmede anahtar faktör haline geldi. Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS), kaynakların tutulması ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili iş argümanlarında da merkezi olmuştur. Müşteri memnuniyetinin, büyümeyi sağlamak için kilit bir pazarlama hedefi olduğu bir dünyada, bu çalışma KSS girişimlerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı olarak KSS ve müşteri memnuniyeti arasındaki ilişki ve yanı sıra her iki kavram arasındaki bağ analiz edilmiştir. İki faktör arasındaki bağlantıyı bulmak için bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçları, KSS faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti ve marka imajı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve hatta marka imajının da müşteri memnuniyeti üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Starting the 20th century, the world of business was no more like before in terms of competition. In order for companies to stand out among their competitors they needed to assure that their customers were satisfied with the services and products that businesses were selling. Customer satisfaction became later a key factor in generating persistent revenue. Corporate Social Responsibility (CSR) also became central in business arguments related to resource retention and environmental sustainability. In a world where customer satisfaction is a key marketing objective to achieve growth, this study focuses on the impact of CSR initiatives on customer satisfaction. The relationship between CSR and customer satisfaction alongside the connection between both concepts has been analyzed as the objective of this study. A research was conducted in order to find out the link between the two factors. The research results have shown that CSR activities have a positive impact on customer satisfaction and brand image, which in turn has a further impact on customer satisfaction as the research shows.