Göç politikalarının karşılaştırılması: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye perspektifinden Suriyeli mülteciler krizi
Comparison of migration policies: Perspectives of the European Union's country and Turkey on Syrian refugee crisis
- Tez No: 666831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YANARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı, çok büyük göç dalgalarına yol açmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bölgesel ve küresel bir sorun haline gelen Suriye Göç Krizi'ni karşılaştırmalı bir şekilde incelemektir. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'nde en fazla Suriyeli göçmen kabul etmiş üç ülke ile en az Suriyeli göçmen kabul etmiş üç ülke ve Türkiye olmak üzere üç farklı kategoride karşılaştırmalı bir analiz yapmaktır. Bu üç kategorideki aktörlerin Suriye Göç Krizi konusundaki tutumları 'hukuki alt yapı', 'resmi söylem', 'finans ve ekonomik boyut', 'kamuoyu ve medya' ile 'güvenlik endişeleri' alt başlıklarında değerlendirilmektedir. Tarafların, kriz sürecinde değişen iç dinamikleri ve göç krizi bağlamında gerçekleşen ortak ilişkileri ayrıca analiz edilmektedir. Çalışmanın temel iddiası; göç krizinin, bu çalışmada ele alınan ülkelerin kendi içlerinde ve birbirleriyle ilişkilerinde değişimlere sebep olduğu, söz konusu ülkelerin bu konudaki tutum, politika ve uygulamalarının süreç içinde negatif yönde değiştiği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War, which started in 2011, led to huge migration waves. The main purpose of this study is to examine the Syrian Refugee Crisis, which has become a regional and global problem, in a comparative way. In this context, it makes a comparative analysis of the policies of three different categories of host countries; i.e. EU countries with most number of Syrian migrants, EU countries with least number of Syrian migrants and Turkey. The attitudes of these actors about the Syrian Refugee Crisis are evaluated under the sub-titles of“legal infrastructure”,“official discourse”,“financial and economic dimension”,“public opinion and media”and“security concerns”. The changing internal dynamics of the parties during the crisis and their mutual relations within the context of the refugee crisis are also analyzed. The main claim of the study is that the refugee crisis caused changes in the relations between the countries studied in this study; and the attitudes, policies and practices of these countries on this issue changed negatively throughout the process.