Avrupa Parlamentosu'nda popülizm: Suriyeli ve Ukraynalı göçmenlerin karşılaştırılması
Populism in the European parliament: A comparison of Syrian and Ukrainian migrants
- Tez No: 955741
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Avrupa son on yılda iki büyük göçmen akını ile karşılaştı. Bu iki olay yani 2015 mülteci krizi ile 2022 mülteci krizleri kimi yönlerden benzerlik gösterse de bazı yönlerden tamamen ayrışmıştır. Öyle ki, biri Avrupa siyasetinde bir krize dönüşürken, diğeri birleştirici bir etki yaratmıştır. 2015 krizinde süreci yönetmekte zorlanan Avrupa Birliği, sert bir muhalefetle de karşılaşmıştır. Orban'ın öncülüğünü yaptığı kimi devlet başkanları yaşanılan krizde sınırlarını korumaya hatta entegrasyonun en önemli kazanımlarından Schengen Bölgesi uygulamaları dahi yer yer askıya alınmıştır. 2015 mülteci krizi Avrupa Birliği'nin göç yönetimi ile ilgili zayıflıklarını da ortaya koymuş, yaşanılan kaos Avrupa'da (zaten yükselişte olan) popülizmi güçlendirmiştir. 2015'ten sonra Avrupa'nın hemen her ülkesinde popülist partiler oylarını artırmaktadır. Diğer yandan, 2022 yılında Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, milyonlarca insanın AB ülkelerine sığınmasına yol açmıştır. Ancak bu kez siyaset bir kaosa değil dayanışma eksenli bir iş birliğine dönüşmüştür. Ayrıca Avrupa Birliği, bu kez tepkisini ve politikalarını müşterek ve oldukça hızlı bir şekilde ortaya koymuş, Ukraynalı mültecilere (tarihinde ilk kez) Geçici Koruma statüsü verilerek Avrupa Birliği'nin göç ve iltica politikalarında önemli bir dönüşüme işaret edilmiştir. Bu tezde, ortaya çıkan bu dönüşüm değişimine ilişkin sebepleri ortaya koymak adına, Avrupa Birliği'nin en demokratik kurumu olan Avrupa Parlamentosu'na odaklanılmıştır. Parlamento'ya on yıl boyunca sunulan soru önergeleri incelenerek, Suriyeli ve Ukraynalı mültecilerle ilgili gündem belirlenmeye çalışılmıştır. Bu yaklaşımla, popülizm ile göç arasındaki ilişkinin, iki göçmen gruba karşı ortaya konulan farklı tutumları ne şekilde etkilediği de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past decade, Europe has faced two major waves of migration. These two events—the 2015 refugee crisis and the 2022 refugee crisis—show similarities in some respects, but diverge completely in others. While one turned into a crisis in European politics, the other created a unifying effect. During the 2015 crisis, the European Union struggled to manage the process and faced strong opposition. Led by Orbán, some heads of state began to protect their borders, and even the Schengen Area—one of the most significant achievements of integration—was partially suspended at times. The 2015 refugee crisis also revealed the weaknesses in the EU's migration management, and the resulting chaos strengthened populism in Europe, which was already on the rise. Since 2015, populist parties have been increasing their votes in almost every European country. On the other hand, the war that began between Russia and Ukraine in 2022 led millions of people to seek refuge in EU countries. However, this time, politics transformed not into chaos but into cooperation based on solidarity. Furthermore, this time the European Union responded and implemented its policies collectively and with remarkable speed; for the first time in its history, Temporary Protection status was granted to Ukrainian refugees, marking a significant transformation in the EU's migration and asylum policies. In this thesis, in order to identify the reasons behind this transformative change, the focus has been placed on the European Parliament, the most democratic institution of the European Union. By analyzing parliamentary questions submitted over the past decade, the study aims to identify the agenda regarding Syrian and Ukrainian refugees. With this approach, the relationship between populism and migration, and how it has influenced the different attitudes displayed towards the two refugee groups, has also been analyzed.