Yoğun bakımda yatan hastaların aile üyelerinin umut ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hope and anxiety level of family members of intensive care patients
  1. Tez No: 666851
  2. Yazar: RABİA SEHER KESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, yoğun bakımda yatan hastaların aile üyelerinin umut ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde yedi farklı yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların aile üyeleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise araştırmaya katılmaya gönüllü olan 99 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri tanımlayıcı bilgiler formu, Sürekli Umut Ölçeği, Durumluk ve Sürekli kaygı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi; Statistical Package for Social Sciences (SPSS) paket programında, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemlerde t testi, Pearson korelasyon analizi ve post-hoc testlerden Tukey testi ile yapılmıştır. Araştırma bulgularında katılımcıların umut düzeyleri“yüksek”, kaygı düzeyleri ise“orta”düzeyde bulunmuştur. Hastanın yaşının, medeni durumunun, eğitim ve gelir düzeyinin umut ve kaygı düzeylerini etkilemediği saptanmıştır. Aile üyelerinin yaşının, hastaya yakınlık derecelerinin, evlerinde ve aile ilişkilerinde değişiklik yaşanmasının, yeterli bilgilendirilme durumunun ise umut ve kaygı düzeyinde farklı şekillerde değişikliğe sebep olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; yoğun bakımda yatan hastaların aile üyelerinin umut düzeyi yükseldikçe, kaygı düzeyinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, has done in order to investigate the relationship between the hope and anxiety level on the family members of intensive care patients. The relatives of the patients receving a treatman in seven different intensive care unit in Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi covers the population. The sample of the study consists of 99 people who volunteered to participate in the study. The datas of the research gathered together by using Identifier Information Form, Dispositional Hope Scale and State-Trait Anxiety Scale. The analyse of the datas has been done by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS), T test for independent samples, Pearson correlation analyses and Tukey test from post-hoc tests. On the research findings, the hope level has been found“high”and the anxiety level has been found“moderate”. The investigate found that patient's age, marriage status, education and income level has not affected the hope and anxiety level. The research define that the age of family members, closing level to the patient, having changes in their home and family relations, getting informed enough leading various way of change. At the end of the research, it has been stated that the family members of intensive care patients' hope level increas, while the anxiety level decrease.