Anksiyete bozukluğu ve depresif bozuklukta siberkondri sıklık ve ciddiyetinin sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması
- Tez No: 666856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Siberkondri, artan sağlık kaygısı seviyeleriyle ilişkili sağlık bilgileri için tekrarlanan çevrimiçi aramaları ifade etmektedir. Siberkondri hakkında son dönem artan ilgiye rağmen, birçok yönü hakkında hala fikir birliği yoktur. Bu çalışmada sağlıklı gönüllülerde, depresif bozukluk ve anksiyete bozukluğu hastalarında siberkondri düzeylerini ve sağlık anksiyetesi düzeylerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde takipli olan, DSM-V tanı kriterlerine göre anksiyete bozukluğu tanılı 95 hasta, depresif bozukluk tanılı 64 hasta ve 157 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara yarı yapılandırılmış sosyo-demografik veri formu, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (SCÖ) ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Tüm katılımcıların yaş ortalaması 35,00 ± 11,8 olarak bulunmuştur. Anksiyete bozukluğu grubunda yaş ortalaması 36,65 ± 13,40 depresif bozukluk grubunda yaş ortalaması 37,74 ± 12,59 sağlıklı gönüllülerde yaş ortalaması 35,64 ± 10,56 saptanmıştır. (p = 0,391) Tüm katılımcıların %56,6'sı (n = 179) kadındır. Gruplar arasında SCÖ puan ortalamaları arasında anlamlı fark yoktur. (p = 0,227) Gruplar arasında SAÖ toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cyberchondria refers to repeated online searches for health information associated with increased levels of health anxiety. Despite the recent growing interest in cyberchondria, there is still no consensus on its many aspects. In this study, we aimed to investigate cyberchondria levels and health anxiety levels in healthy volunteers, patients with depressive disorder and anxiety disorder. Method: The study included 95 patients diagnosed with anxiety disorder, 64 patients diagnosed with depressive disorder and 157 healthy volunteers according to DSM-V diagnostic criteria followed in Akdeniz University Hospital Mental Health and Diseases Outpatient Clinic. Semi-structured socio-demographic data form, Cyberchondria Severity Scale (CSS) and Health Anxiety Scale (HAS) were applied to all participants. Results: The average age of all participants was found to be 35.00 ± 11.8. The mean age was 36.65 ± 13.40 in the anxiety disorder group, 37.74 ± 12.59 in the depressive disorder group, and 35.64 ± 10.56 in healthy volunteers (p = 0.391). 56.6% (n = 179) of all participants are women. There is no significant difference between the groups in terms of mean CSS scores (p = 0.227).