Pterjium hastalarında nötrofil / lenfosit ve platelet / lenfosit oranlarının araştırılması
Investigation of neutrophyl / lymphocyte and platelet / lymphocyte ratios in pterjium patients
- Tez No: 666857
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Sistemik inflamasyonun pterjium gelişim etyopatogenezindeki rolünü, sistemik inflamasyonun bir belirteci olan Nötrofil / lenfosit oranı ve Platelet / lenfosit oranı değerlerini kullanarak araştırmak Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde Şubat 2010 ile Şubat 2020 tarihleri arasında sistemik açıdan tamamen sağlıklı olup pterjium teşhisiyle ameliyat edilen 100 hastanın 100 gözü dahil edilmiştir. Hastaların cerrahi öncesi detaylı oftalmolojik muayenesi, cerrahiye ait ve cerrahi sonrası verileri incelenmiştir. Hastaların cerrahi öncesi alınan tam kan sayımı örneklerinden NLO ve PLO değerleri hesaplanmıştır. Kontrol grubuna ise aynı tarihler içerisinde kliniğimizde şaşılık cerrahisi uygulanan sistemik açıdan tamamen sağlıklı 86 hastanın 86 gözü dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları pterjium grubunda 48,34 ± 12,15 (20 – 70), kontrol grubunda ise 29,36 ± 10,21 (20 – 64) idi. Çalışmadaki pterjium vakalarının (n=100) 48'i (%48) kadın, 52'si (%52) erkek idi. Kontrol grubundaki toplam 86 vakanın ise 37'si (%43) kadın, 49'u (%57) erkek idi. Çalışma grubunda olan pterjium hastalarından 84 tanesi (%84) primer pterjium vakası iken 16 tanesi (%16) nüks pterjium vakası idi. Pterjium grubundaki hastaların ortalama NLO değerleri 1,979 ± 0,774 (0,95 – 5,24), kontrol grubundaki hastaların ortalama NLO değerleri 1,661 ± 0,356 (0,85 – 2,69) olup pterjium grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,002). Pterjium grubundaki hastaların ortalama PLO değerleri 127,38 ± 39,324 (53,55 – 229,45), kontrol grubundaki hastaların ise ortalama PLO değerleri 114,9 ± 28,15 (63,64 – 176,67) olup pterjium grubundaki hastalarda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,00013). Sonuç: Pterjium grubundaki hastaların, kontrol grubuna göre NLO değerleri ve PLO değerleri anlamlı derecede yüksek saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the role of systemic inflammation in the etiopathogenesis of pterygium growth using the values of Neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and Platelet / lymphocyte ratio (PLR), which are indicators of systemic inflammation. Materials and Methods: The study included 100 eyes of 100 patients who were systemically completely healthy and operated with the diagnosis of pterygium between February 2010 and February 2020 in our clinic. Preoperative detailed ophthalmologic examinations, surgical and postoperative data of the patients were analyzed. NLR and PLR values were calculated from the complete blood count samples taken before the surgery. In the control group, 86 eyes of 86 completely healthy patients who underwent strabismus surgery in our clinic within the same dates were included. Results: The mean age of the patients included in the study was 48.34 ± 12.15 (20-70) in the pterygium group and 29.36 ± 10.21 (20- 64) in the control group. 48 (48%) of the pterygium cases (n = 100) in the study were female and 52 (52%) were male. Of the 86 cases in the control group, 37 (43%) were female and 49 (57%) were male. 84 (84%) of the pterygium patients in the study group were primary pterygium cases, while 16 (16%) were recurrent pterygium cases. The mean NLR values of the patients in the pterygium group were 1.979 ± 0.774 (0.95 - 5.24), and the mean NLR values of the patients in the control group were 1.661 ± 0.356 (0.85 - 2.69), and it was found to be statistically significantly higher in the pterygium group (p = 0.002. ). The mean PLR values of the patients in the pterygium group were 127.38 ± 39.324 (53.55 - 229.45), and the mean PLR values of the patients in the control group were 114.9 ± 28.15 (63.64 - 176.67). It was found to be significantly higher in the ptergium group (p = 0.00013). Conclusion: NLR values and PLR values of the patients in the pterygium group were found to be significantly higher than the control group.