Üçüncü basamak bir üniversite hastanesi acil servisine başvuran travma hastalarının özellikleri: Bir yıllık kesitsel analiz
Characteristics of trauma patients admitting to A tertiary medical center university hospital emergency service: One-year cross-sectional analysis
  1. Tez No: 666859
  2. Yazar: SEMİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Travma, tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Bu nedenle, travma hastalarının acil servis başvuruları büyük bir önem arz etmektedir. Travmanın önlenebilir nedenlerini ortaya koymak ve engellemek, hasta bakım kalitesini arttırmak, hastaların yaşam kalitelerine önemli ölçüde etki edecektir. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran travma hastalarının özelliklerini belirleyip, hastaların sahip olduğu patolojilerin mortaliteye etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran 14423 travma hastası, hastane bilgi yönetim sistemi kullanılarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS ve MEDCALC programından yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza alınan 14423 hastanın 8948'inin (%62) erkek, 5475'inin (%38) kadın olduğu saptanmıştır. Hastaların ortanca yaş değerinin 24 (IQR:25) olduğu sonucuna varılmıştır. Hastaların 1680'inde (%11,6) kafa travması, 203'ünde (%1,4) spinal travma, 461'inde (%3,2) toraks travması, 209'unda (%1,5) abdomen travması, 4157'sinde (%28,8) ekstremite travması ilişkili patoloji saptanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların 12630'u (%87,6) acil servisten taburcu edilmiş, 1747'sinin (%12,1) hastaneye yatışı gerçekleşmiş, 16'sı (%0,111) acil serviste hayatını kaybetmiş, 30'u (%0,2) başka hastaneye sevk edilmiştir. Hastaneye yatırılan 1747 hastanın 940'ı (%53,8) yatışları süresince en az bir defa opere edilmişlerdir. Hastaneye yatan hastaları 43'ü (%2,4) ise yatışından sonra hayatını kaybetmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların sahip olduğu patolojilerin mortaliteye etkisi değerlendirildiğinde; skalp kesilerinin olması, ventriküler hemoraji, subaraknoid hemoraji, spinal fraktür, kot fraktürü, akciğer kontüzyonu, batın içi serbest sıvı varlığı istatistiksel açıdan mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Acil servis başvuruları arasında önemli bir paya sahip olan travma hastalarının epidemiyolojik özelliklerinin, mevcut travmaların ve travma mekanizmalarının bilinmesi hastalarda yol açabilecek morbidite ve mortaliteyi öngörmede büyük ölçüde yol gösterecektir. Hasta bakım kalitesini artırabilmek, morbidite ve mortaliteye etki edebilmek için daha kapsamlı ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Trauma represents as an important cause of morbidity and mortality all over the world. Trauma patients constitute a significant portion of emergency service admissions. Therefore, trauma patients account for a significant part of the health expenses of countries. Revealing and intercepting the preventable causes of trauma, increasing the quality of patient care, will significantly affect the quality of the life of patients. The aim of this study is to determine the characteristics of trauma patients admitted to the emergency department and to evaluate the effects of the pathologies on patient mortality. Materials and Method: In this study; 14423 trauma patients admitted to Akdeniz University Hospital Emergency Service between January 1, 2019 and December 31, 2019 were retrospectively evaluated using the hospital information management system. SPSS and MEDCALC programs were used in the analysis of the data obtained. Findings: Of the 14423 patients included in our study, 8948 (62%) were men and 5475 (38%) were women. The mean age of the patients was 29,01, and the median age was found to be 24. In 2168 (15%) patients head trauma, in 203 (1,4%) spinal trauma, in 698 (4,7%) thoracic trauma, in 288 (1,9%) abdominal trauma, in 4607 (29,2%) extremity trauma related pathology was found. Of the patients included in the study, 12630 (87,6%) were discharged from the emergency department, 1747 (12,1%) were hospitalized, 16 (0,1%) died in the emergency department, 30 (0,2%) transferred to another hospital. 940 of 1747 patients who were hospitalized were operated at least once during their hospitalization stage. 43 of the hospitalized patients died after their hospitalization. When the effects of the pathologies of the patients included in the study on mortality were evaluated; The presence of scalp lacerations, ventricular hemorrhage, subarachnoid hemorrhage, spinal fracture, rib fracture, lung contusion, and the presence of intraabdominal free fluid were found to be statistically associated with mortality. Conclusion: Knowing the epidemiological characteristics, existing traumas and trauma mechanisms of trauma patients, who constitute a significant part of emergency service admissions, will greatly guide the prediction of morbidity and mortality that may cause patients. More comprehensive, multi-center studies will significantly improve the quality of patient care.