SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hastalarda 25-OH D vitamini düzeyi ile koronavirüs hastalığı (COVID-19)) ilişkisinin araştırılması
Investigation of 25-OH vitamin D concentration in association with coronavirus disease (COVID-19) at SARS-COV-2 infected patients
- Tez No: 666858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 sonunda, Çin'de başlayıp, tüm dünyaya yayılan hastalık COVID-19 olarak isimlendirilmiştir. Bu yeni hastalığın henüz bir tedavisi yoktur. Tüm dünyada aşı çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir. Mevcut şartlarda halen bulaşın erken tanınması ve önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, COVID-19 varlığında, vitamin D eksikliği ve ayrıca yaş, cinsiyet, komorbiditeler gibi faktörlerin, klinik durumun şiddeti ile ilişkili olup olmadığının değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVID-19 nedeniyle tedavi gören servis ve yoğun bakım hastaları çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız 36 yoğun bakım, 35 semptomatik servis hastası, 36 asemptomatik servis hastası olmak üzere, toplam 107 gönüllüden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan hastalardan 25-OH D vitamini düzeyi çalışıldı. Aynı zamanda hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları gibi demografik özellikleri kaydedildi. Bulgular: Vitamin D düzeyi açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.076). Servis ve yoğun bakım hastalarının birleştirilerek elde edilen“semptomatik grup”[n=71, ortanca vitamin D düzeyi 14.3 ng/ml (3-43)] ve asemptomatik grup [n=36, ortanca düzey 16.5 ng/ml (3-63)] vitamin D düzeyi açısından karşılaştırıldığında ise, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi (p=0.029). Her üç grupta diyabet, hipertansiyon, akciğer hastalığı ve koroner arter hastalığı servis ve yoğun bakım grubunda, asemptomatik gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: At the end of 2019, the disease that started in China and spread all over the world was named COVID-19. There is no cure for this new disease yet. All over the world, vaccination studies continue without slowing down. Under current conditions, early detection and prevention of contamination is still of great importance. In this study, it was planned to evaluate whether factors such as vitamin D deficiency and also age, gender, and comorbidities are related to the severity of the clinical situation in the presence of COVID-19. Material and Methods: Service and intensive care patients who were treated for COVID-19 at SBU Samsun Training and Research Hospital were included in the study. Our study consists of 36 intensive care patients, 35 symptomatic ward patients, 36 asymptomatic ward patients, a total of 107 volunteer patients. The 25-OH vitamin D level was measured from the patients participating in the study. At the same time, demographic characteristics of the patients such as age, gender and comorbid diseases were recorded. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of vitamin D levels (p=0.076). When the“symptomatic group”[n = 71, median vitamin D level 14.3 ng/ml (3-43)] obtained by combining service and intensive care patients and the asymptomatic group [n=36, median level 16.5 ng/ml (3-63)] were compared in terms of vitamin D level, the difference was found to be statistically significant (p=0.029). In all three groups diabetes, hypertension, lung disease and coronary artery disease were statistically significantly higher in the service and intensive care group compared to the asymptomatic group.