Bir üçüncü basamak hastane acil servisine başvuran hastaların demografik özellikleri ve acil servis klinik hizmetlerinin değerlendirilmesi: Beş yıllık analiz
Evaluation of patients who admitted to a tertiary hospital demographic characteristics and emergency services clinical services: Five-years analysis
  1. Tez No: 447185
  2. Yazar: ONUR SALİH ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada 1 Mayıs 2010-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi (SÜTF) Acil Servis'ine başvuran tüm hastalarının demografik özelliklerini ve onlara verilen klinik hizmetleri değerlendirmek; acil servis hizmetlerinin ileriye dönük planlanmasına ve böylece daha hızlı, daha etkili, daha verimli acil sağlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktır. Gereç ve Yöntem: 01.05.2010 ile 31.05.2015 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi (SÜTF)Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran tüm hastaların bilgisayar tabanlı hasta kayıtlarından elde edilen veriler kullanılmış olup; retrospektif, tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 20,0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Yüzde, Ortalama, Standart sapma); Pearson Ki-Kare testi; T-testi ve Tek yönlü (One way) Anova testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya SÜTF Acil Servisi'ne demografik verilerine ulaşılan, 0-17 yaş grubundaki çocuk travma hastaları ile (26.980 hasta) 18 yaş üzerindeki erişkin hastalar (354.083 hasta) olmak üzere toplam 381.063 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 34,41±22,64 ve % 51,03'ü erkekti. En çok başvurunun 18–29 yaş grubunda olduğu gözlendi (% 46,90). Hastaların 1041'i (% 0,27) Triaj 1 (çok acil); 118.931'i (% 31,21) Triaj 2 (acil); 261.091'i (% 68,52) ise Triaj 3 (acil olmayan) kategorisine girmekteydi. Cinsiyete göre triaj kategorilerinin incelendiğinde çok acil hastalarda erkek, acil olmayan hastalarda ise kadın hasta başvurularının daha çok olduğu saptanmıştır. En çok başvurunun yapıldığı gün pazartesi ve gün içinde en sık başvuru 19:00-23:00 saatleri arasıydı. Hastaların acil serviste ortalama kalış süresi 262,2 dakikaydı. Hastaların kliniklere yatış oranı % 6,6 olarak saptandı. ICD-10 tanı kodları incelendiğinde en çok kaydedilen tanı kodu R (% 24,39) koduydu. Acil servisten konsültasyon istenme oranı % 13,44; en çok konsültasyon istenen bölüm % 22,03 oranı ile Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü idi. Başvuruların büyük bir çoğunluğunun (356418 hasta; % 93,53) acil servisten taburcu edildiği saptanmıştır. Sonuç: Acil tıp hizmetlerinde en etkin ve verimli sunumun yapılması amacıyla acil tıp sistemleri iyi analiz edilmelidir. Kayıtların dijital ve paylaşılabilen sistemlerde saklanması gelecekteki çalışmalara yön verecek ve acil tıp hizmetlerinin kalitesinin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is evaluate the demographic characteristics and their clinical services of all patients who admitted to the emergency department between May 1, 2010-May 31, 2015 in Selcuk University School of Medicine; for the future of emergency services planning and thus faster, more effective, is to aim to contribute to the more efficient delivery of emergency medical services. Materials and Methods: This study was performed in Selcuk University Faculty of Medicine between 01.05.2010 and 05.31.2015 date Hospital-based computer, all patients admitted to the emergency department is using the data obtained from patient records; A retrospective descriptive study. When evaluating the results obtained in this study, SPSS for Windows 20.0 program was used for statistical analysis. Data were analyzed using descriptive statistical methods (Percentage, mean, standard deviation); Pearson's chi-square test; T-test and one-way(One way) ANOVA test was used. Results: Selcuk University Faculty of Medicine, reached their demographic data to the emergency room, and pediatric trauma patients in the 0-17 age group (26.980 patients) adult patients over 18 years of age (354.083 patients) were included in 381.063 patients to be. The average age of the patients was 34,41 ± 22,64 and % 51,03were male. Most application was observed in the 18 to 29 age group (%46,90). 1041 patients (% 0,27), Triage 1 (urgent); The 118.931 (% 31,21), Triage 2 (emergency); The 261.091 (% 68,52) of the Triage 3 (non-emergency) was to enter the category. When analyzed by gender urgent triage category of male patients, and in patients with non-urgent patients were found to be more than the female applicants. Most applicants on the day of and the day Monday in the most common applications 19:00-23:00 was the call. Average length of stay of patients in the emergency department was 262,2 minutes. % 6,6 of the patients were hospitalized. ICD-10 diagnostic codes are the most recorded R diagnostic code is examined (% 24,39) of the code. % 13,44 ratio for consultation in the emergency department; most requested consultation was part of the Department of Orthopedics and Traumatology, with a rate of % 22,03. Constitute a large majority of the admission to the hospital 356.418 (% 93,53) has been discharged from the hospital. Conclusion: Making the most efficient and effective delivery of emergency medical services in order to be a good analysis of the emergency medical system. Digital and stored in the system of records that can be shared will provide direction for future work that may improve the quality of services and emergency medicine.