Onkolojik major abdominal cerrahilerde perioperatif risk değerlendirmesinde asa skorlaması ile birlikte cerrahi risk skoru kullanımının duyarlılığı: Retrospektif çalışma
The sensitivity of use of surgical risk score together with asa scoring in perioperative risk assessment in oncologic major abdominal surgeries: A retrospective study
- Tez No: 666864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Perioperatif morbidite ve mortalite riskinin değerlendirilmesi, anestezi planının belirlenmesinde ve hastaların aydınlatılması için bilgilendirilmesinde oldukça önemlidir. Çalışmamızda P-POSSUM ve ASA kombinasyonu, SAS ile ASA kombinasyonu ve ACS-NSQIP skorlama sistemleri karşılaştırılarak postoperatif erken dönem mortalite ve morbidite tespitinde yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip perioperatif risk skorlama sistemini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 08.07.2020 tarihinde Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra retrospektif olarak yapılmıştır. 2016-2019 yılları arasında mide, kolon ve rektum kanserleri için elektif cerrahi operasyon geçirmiş olan 18-85 yaş arası, genel anestezi alan hastaların Probel® Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerindeki verileri ve arşivdeki dosyalarında bulunan 'Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Anestezi Kayıt Formu'ndaki bilgileri incelendi. Tüm hastaların demografik verileri, ASA, P POSSUM, SAS ve ACS NSQIP skorlamaları, postoperatif sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızın bulguları ASA PS, SAS, P POSSUM Fizyoloji skoru ve ACS NSQIP ciddi komplikasyon oranının tek başlarına morbidite tahmininde anlamlı olduğunu göstermiştir. Mortalite ile ilgili bulgularımız P POSSUM Fizyoloji skoru ve ACS NSQIP mortalite oranının postoperatif 30 günlük mortaliteyi tahmin etmede anlamlı sonuç verdiğini göstermektedir. İkili testlerde ise morbidite açısından en yüksek duyarlılık %63,9 oranıyla ASA+P POSSUM Fizyoloji skorunda olurken, özgüllük en yüksek %79,9 oranıyla ACS NSQIP testinde olmuştur. Mortalite oranlarında ise en yüksek duyarlılık %77,8 ile P POSSUM Fizyoloji skoru, en yüksek özgüllük %77 ile ACS NSQIP skorlamasında bulunmuştur. Hem duyarlılık hem de özgüllüğün yüksek olduğu test sırasıyla %63, %76 oranıyla SAS ve ASA kombinasyonu olmuştur. Sonuç: Sonuç olarak onkolojik majör abdominal cerrahilerde cerrahi risk skorlamaları ile anestezide kullanılan ASA skorlaması ikili testler halinde kullanıldığında erken dönem mortalite ve morbiditede %100'e yakın duyarlılık ve özgüllük tespit edilememiştir. Cerrahi risk skorlarının ASA skoru ile birlikte kullanıldığında ikili testlerde duyarlılık ve özgüllük oranlarının yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluating the perioperative morbidity and mortality risk is very important in determining the anesthesia plan and informing the patients for enlightenment. In our study, we aimed to determine the perioperative risk scoring system with high sensitivity and specificity in the detection of early postoperative mortality and morbidity by comparing the combination of P-POSSUM and ASA, the combination of SAS with ASA and ACS-NSQIP scoring systems. Materials and Methods: Our study was conducted retrospectively in Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital, after obtaining the approval of Non-Invasive Research Ethics Committee on 08.07.2020. The data on the Probel® Hospital Information Management System and the information on the 'Anesthesiology and Reanimation Clinic Anesthesia Registration Form' in the archives of the patients between the ages of 18-85 who have undergone elective surgery for gastric, colon and rectal cancers between 2016 and 2019 has been examined. Demographic data, ASA, P POSSUM, SAS and ACS NSQIP scores, postoperative results of all patients were recorded. Results: The findings of our study showed that ASA PS, SAS, P POSSUM Physiology score and ACS NSQIP serious complication rate alone were significant in predicting morbidity. Our findings regarding mortality show that P POSSUM Physiology score and ACS NSQIP mortality rate provide significant results in predicting postoperative 30-day mortality. In dual tests, the highest sensitivity in terms of morbidity was in the ASA + P POSSUM Physiology score with a rate of 63.9%, while the specificity was the highest in the ACS NSQIP test with a rate of 79.9%. In terms of mortality rates, the highest sensitivity was found in the P POSSUM Physiology score with 77.8%, and the highest specificity was found in the ACS NSQIP scoring with 77%. Conclusion: As a result, when the surgical risk scores in oncologic major abdominal surgeries and the ASA scoring used in anesthesia are used as dual tests, sensitivity and specificity of close to 100% in early mortality and morbidity could not be detected. When the surgical risk scores were used together with the ASA score, it was found that the sensitivity and specificity rates increased in dual tests.