Kronik hepatit B enfeksiyonunda tedavi deneyimsiz ve nükleotid-nükleozid analogu tedavisi açısından naif hastalarda tenofovir ve entekavir tedavisi sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 666865
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hepatit B enfeksiyonu; klinik spektrumu asemptomatik hastalıktan fulminan hepatik yetmezliğe kadar değişen, akut veya kronik seyir gösterebilen bir hastalıktır. Hastalığın ciddi komplikasyonları olan siroz, hepatasellüler karsinom ve extrahepatik tutulumları nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 800.000 kişi hayatını kaybetmektedir. Bu çalışmada amacımız; daha önceden herhangi bir tedavi deneyimi olmayan Kronik Hepatit B (KHB) enfeksiyonu hastalarının, Entekavir ve Tenofovir ile tedavisinin biyokimyasal, serolojik ve virolojik olarak etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Viral Hepatit Polikliniğinde Ocak 2008-Aralık 2019 tarihleri arasında KHB enfeksiyonu tanısıyla olarak izlenen daha önceden tedavi deneyimi olmayan ve en az bir yıldır tenofovir veya entekavir tedavisi alan 109 hasta dahil edilmiştir. Hastalar aldıkları tedavilere göre gruplara ayrıldıktan sonra, hasta dosyaları ve otomasyon sistemindeki kayıtları incelenerek içerikte yer alan tüm biyokimyasal, virolojik, serolojik ve histolojik değerleri Excel dosyasına kaydedilmiştir. Her iki grup tedavi sırasındaki tetkikleri ile retrospektif olarak değerlendirilerek; ALT normalizasyon zamanı ve oranı, HBV DNA negatifleşme zamanı ve oranı, HBeAg serokonversiyon zamanı ve oranı açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 109 hastanın 74'ü erkek ve 35'i kadın, yaş ortalaması ise 50,16 ± 1,21 idi. Entekavir kullanan hasta sayısı 79 iken tenofovir kullanan hasta sayısı 30'du. Hastaların tedavi öncesinde bakılan tetkiklerinde; tenofovir grubunda HBV-DNA düzeyinde ve fibrozis skorunda entekavir grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yükseklik mevcuttu. Tedavi öncesi ALT, AST ve HBeAg pozitifliği açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. HBeAg serokonversiyonu oranı entekavir grubunda %18, tenofovir grubunda ise %33 olarak izlenirken; serokonversiyon zamanı entekavir grubunda ortalama 43±23,01 ay (18-112 ay), tenofovir grubunda ise 12,2 ±3,2 ay (6-24 ay) olarak saptandı. ALT normalizasyon oranı tedavinin 6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatitis B infection; it is a disease with an acute or chronic clinical spectrum ranging from asymptomatic disease to fulminant hepatic failure. Approximately 800,000 people die every year in the world due to cirrhosis, hepatacellular carcinoma and extrahepatic involvement, which are the serious complications of the disease. Our aim in this study to compare the biochemical, serological and virological efficacy of treatment with Entecavir and Tenofovir in patients with Chronic Hepatitis B (CHB) infection who have not had any previous treatment experience. Material method: In our study 109 patients who had no previous treatment experience and received tenofovir or entecavir treatment for at least one year were included, who were followed up with the diagnosis of CHB infection between January 2008 and December 2019 in the Viral Hepatitis Outpatient Clinic of the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of Health Sciences University Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. After the patients were divided into groups according to the treatments they received, the patient files and their records in the automation system were examined and all biochemical, virological, serological and histological values included in the content were recorded in an Excel file. Both groups were evaluated retrospectively with their examinations during treatment, and compared in terms of ALT normalization time and rate, HBV DNA negative time and rate, HBeAg seroconversion time and rate. Results: The study included 109 patients, 74 male and 35 female, the average age was 50.16 ± 1.21. While the number of patients using entecavir was 79, the number of patients using tenofovir was 30. In the examinations of the patients before the treatment; there was a statistically significant increase in HBV-DNA level and fibrosis score in the tenofovir group compared to the entecavir group. There was no significant difference between the two groups in terms of pre-treatment ALT, AST and HBeAg positivity. HBeAg seroconversion rate was 18% in entecavir group and 33% in tenofovir group; the mean seroconversion time was 43 ± 23.01 months (18-112 months) in the entecavir group and 12.2 ± 3.2 months (6-24 months) in the tenofovir group.