Acil servise yaralanma ile başvuran hastalarda tetanoza karşı bağışıklığın belirlenmesi için tetanoz hızlı kaset testinin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 666863
  2. Yazar: HALİL ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gereç Yöntem: Hastaların sosyo demografik verileriyle, geçmiş aşılama durumlarını sorgulayan bir anket uygulanıp alınan kan örneklerinde öncelikle Acil servis içinde hızlı kaset test yöntemiyle tetanoz IgG antikorlarına bakılmış, ardından ELISA yöntemiyle tetanoz IgG antikorları araştırılmıştır. Hastaların geçmiş aşılama durumları aşı takip sistemi (ATS) kayıtlarından da incelenmiştir. Çalışma süresince Acil servis rutin uygulamasına müdahale edilmemiş olup yapılan uygulamalarla test sonuçları ayrıca değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 51.33±1.14 olan, 107'si (%40) kadın toplam 270 kişi dahil edildi. Tetanoz antitoksin düzeyleri 67 (%24.8) hastada koruyucu düzeyin altında, 43 (%15.9) hastada zayıf koruyucu, 160 (%59.3) hastada koruyucu olarak saptandı. Hızlı Kaset Test hastaların 36'sınde (%13.3) negatif saptandı. ELISA ile karşılaştırıldığında duyarlılığı %92.1, özgüllüğü %29.8 olarak bulundu. Anamnez ile yapılan değerlendirme ve acil serviste uygulanan profilaksiye göre koruyucu olup olmama durumları ELISA referansı ile değerlendirildi, sırasıyla duyarlılıkları %36.5-%5.4, özgüllükleri %95.7-%95.5 olarak saptandı. Acilde yapılan profilaksi içeriğinin uygunluğu açısından değerlendirildiğinde, ELISA test sonuçlarına göre koruyucu olan hastalarda anamnez ve acil servis sırasıyla %63.5-%94.6 oranında, ELISA test sonuçlarına göre koruyucu olmayan hastalarda ise sırasıyla %6-%65.7 oranında uygun olmayan profilaksi yapıldığı gözlendi. Acil serviste bütün hastaların %94.8'ine profilaksi uygulandığı, aşı ile birlikte immunglobulin uygulamasında eksiklik olduğu görüldü. Hastaların yaşlarındaki artışa oranla koruyucu antikor seviyelerinin düştüğü özellikle 50 yaşından sonra istatistiksel olarak belirgin azaldığı saptandı. Erkeklerde koruyuculuğun daha yüksekti. Hastaların %40.4'ü son tetanoz aşısı zamanını, %43'ü toplam üç doz aşılı olup olmadığını hatırlamıyordu. ATS'de aşıya ait kanıt hastaların 63'ünde (%23) mevcuttu. Hastaların sadece 20'si (%7.4) on yılda bir rapel yaptırması gerektiğini biliyordu. Sonuç: Çalışmamızda saptanan yaşla birlikte azalan tetanoz antikor düzeyleri 10 yılda bir yapılması önerilen tetanoz aşı rapelinin yeterince uygulanmadığını göstermektedir. Hastaların rapel konusunda da bilgi eksikliği olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hastaların çoğu geçmiş aşılama öykülerini yeterince hatırlayamamaktadır. ATS kullanımı henüz altı yıllık bir geçmişe sahip olduğundan ve kayıt dışı aşılamalar da yapılabildiğinden ATS verileri önümüzdeki yıllarda daha fazla yardımcı olabilecektir. ELISA yönteminin duyarlılığı yüksek olmakla birlikte Acil serviste uygulanabilir bir test değildir. Bu amaçla hızlı kaset testlerin kullanılması açısından yaptığımız çalışma sonucunda düşük özgüllük göstermesi ve yalancı pozitiflik oranının yüksek olması sebebi ile Acil serviste kullanılmasının uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır. Duyarlılığı ve özgüllüğü daha yüksek olan farklı ticari kitler ile yeni çalışmalar yapılması anlamlı olabilir. Sonuç olarak hastaların geçmiş aşı durumlarını öğrenebilmek için yaş, eğitim durumu, askerlik ve gebelik öyküsü, varsa önceki yaralanmaları ve son 10 yıldaki tetanoz aşı durumlarının dikkatlice sorgulanması gerektiğini; ayrıca Acil serviste yara tanımının iyi yapılması, kirli yara ile başvuran 50 yaşından büyük hastalar özellikle TIG uygulanması açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of rapid cassette test use with Anamnesis and ELISA method for tetanus prophylaxis decision of adult patients admitted to the emergency department with injury. Material method: In the blood samples taken with sociodemographic data, a questionnaire questioning their past vaccination status was applied and tetanus IgG antibodies were first looked at by rapid cassette test method in the emergency department. Tetanus IgG antibodies were then investigated by ELISA method. Past vaccination status of patients was also examined from vaccine tracking system (ATS) records. During the study, the emergency department did not intervene in the routine practice, and the test results were also evaluated with the applications. Results: A total of 270 people, 107 (40%) of whom were women, were included in the study, with an average age of 51.33±1.14. Tetanus antitoxin levels were below the protective level in 67 (24.8%) patients, weak protective in 43 (15.9%) patients, and protective in 160 (59.3%) patients. Rapid cassette Test was negative in 36 patients (13.3%). Compared to ELISA, its sensitivity was 92.1% and its specificity was 29.8%. By accepting the ELISA reference test, the protective status given according to the prophylaxis applied in the Anamnesis and emergency department was evaluated. Their sensitivity was 36.5% -5.4% and their specificity was 95.7% -95.5%, respectively. According to ELISA test results, inappropriate prophylaxis was observed in preventive patients, Anamnesis and emergency department at a rate of 63.5% -94.6%, respectively, and in non-preventive patients at a rate of 6% -65.7%, respectively, according to ELISA test results. In the emergency department, 94.8% of all patients were given prophylaxis and there was a deficiency in immunoglobulin administration along with the vaccine. It was found that protective antibody levels decreased compared to an increase in the age of patients, especially after the age of 50. Male patients were more protective. 40.4% of patients did not remember the time of the last tetanus vaccine, and 43% did not vaccinated with a total of three doses. Evidence of the vaccine was present in 63 (23%) of patients at ATS. Only 20 (7.4%) of patients knew they needed to have a rapel every ten years. Conclusion: Tetanus antibody levels that decrease with age detected in our study indicate that tetanus vaccine rapel, which is recommended to be performed every 10 years, is not adequately administered. Patients were also found to have a lack of information about rapel. In addition, most patients cannot adequately remember past vaccination stories. Since ATS use has a six-year history and unregistered vaccinations can also be made, ATS data may be more helpful in the coming years. Although the sensitivity of the ELISA method is high, it is not a viable test in the emergency department. For this purpose, rapid cassette tests should be used. As a result of our study, it was concluded that it would not be appropriate to use it in the emergency department due to its low specificity and high false positivity rate. New studies with different kits with higher sensitivity and specificity may be meaningful. As a result, the vaccination status of their patients in order to learn past age, education, military service, pregnancy, and a history of any previous injuries, and their tetanus vaccination status should be carefully questioned in the last 10 years; it also wound up in the emergency room of the definition of well done, particularly over the age of 50 patients presenting with a dirty wound should be evaluated in terms of implementation, we believe that TIG.