Kestel ovası drenaj problemleri ve çözüm yolları
The Solution of the drainage problems encountered in kestel plain
  1. Tez No: 6669
  2. Yazar: NESRİN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESTEL OVASI DRENAJ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI Nesrin TOKGÖZ Ankara. Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eültürteknik Anabilim Dalı Danışman.: Prof. Dr. İrfan GİRGİN 1989, Sayfa : 68 Jüri : Prof.Dr. İrfan GİRGİN Prof.Dr. Erkan BEMil Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışmada, karstik özelliklere sahip 12000 ha büyüklüğündeki Burdur-Kestel ovasındaki drenaj problemi incelenmiş ve problemin, 1972 yılında Kestel gölünün kuru tulması amacıyla açılan boşaltım kanallarına ek olarak açıla cak yedi boşaltım kanalı ile çözümlenebileceği sonucuna varılmıştır. Proje yüzey akış miktarının belirlenmesi için önce, ovada ölçülen en büyük günlük yağmur miktarlarının Uç dağılım biçimi ile Hazen, Weibull ve Chegodayev ilişki lerine göre tekrarlanma süreleri bulunmuştur. Daha sonra, 10 ve 20 yıllık tekrarlanma süreleri için Uç dağılım biçi mine göre belirlenen en büyük günlük yağmur miktarlarının proje yağışı olarak alınmasına karar verilmiş ve bu yağ murlar sonucu ovada meydana gelecek yüzey akış miktarları nın hesaplanması için de SCS yöntemi kullanılmıştır. Hesap lanan yüzey akış miktarları dikkate alınarak, önerilen dre naj kanallarının boyutları ve sistem maliyeti belirlenmiş tir. Araştırma sonucunda, önerilen drenaj sisteminin 20 yıllık tekrarlanma süresine göre projelenmesinin uygun ola cağı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELÎÎ.2LER : Karstik havza, en büyük günlük yağmur miktarı, tekrarlanma analizleri, nok tasal durum ilişkisi, SCS yöntemi, hidrolojik toprak grubu, proje yüzey akışı, drenaj sistemi, boşaltım kanalı.
Özet (Çeviri)
iiî ABSTRACT Masters Thesis THE SOLUTION OP THE DRAINAGE PROBLEM ENCOUNTERED IN EESTEL PLAIN Nesrin TOKGÖZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. irfan GÎRGÎN 1989, Page : 68 Jury : Prof.Dr. îrfan GÎRGÎN Prof.Dr. Erkan BENLÎ Prof.Dr. Cengiz OKMAN In this study, the drainage problems of Kestel plain- of Burdur province have been investigated. The plain which occupies an area of 12000 ha is well-know in its karstic structure. The drainage system with seven open ditches in addition to drainage canals constructed in 1972, has bean accepted as a good solution for the plain. In order to determine design runoff, return periods of the extreme daily rainfalls measured in the plain, have been calculated using Gumbel distribution and Hazen, Weibull and Chegodayev plotting position formulas. Then, the expected extreme daily rainfalls which were calculated according to extreme values distribution for 10 years and 20 years return periods, have been considered design rainfalls. The runoff rates caused by these rainfalls have been determined by using SOS method. By taking the resulted runoff rates into account, dimensions of the proposed conveyors and the cost of the system have been determined. At the end of the study, it was concluded that the drainage system should be designed according to 20 year return period. KEY WORDS : Kars t plain, extreme daily rainfall, frequency analyses, plotting position formula, SCS method, hydrologic soil group, design runoff, drainage system, open ditch.