Kalecik karası üzüm çeşidi ve 41 B M.G anacının meristem kültürü ile çoğaltılmasında değişik oksin-sitokinin kombinasyonlarının sürgün oluşumu ve köklenme üzerine etkileri
- Tez No: 6668
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
XXI ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK KARASI ÜZÜM ÇEŞÎDÎ VE 41 B M.G. ANACININ MERİSTEM KÜLTÜRÜ İLE ÇO?ALTILMASINDA DE?İŞİK OKSİN -SİTOKİNİN KOMBİNASYONLARININ SÜRGÜN OLUŞUMU VE KÖRLENME ÜZERİNE ETKİLERİ Melike BATUR ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı DANIŞMAN: Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1989,Sayfa:56 JÜRİ i Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof. Dr. Atilla ERİŞ Bu araştırma ile Kalecik Karası üzüm çeşidi ile 41 B M.G. anacının meristem kültürü ile çoğaltılmasında sürgün oluşturma ve köklendirme ortamları için en uygun“Oksin x Sitokinin”kombinasyonlarının belirlenmesine yönelik olarak, sürgün aşamasın da sitokinin köklendirme aşamasında ise oksin baskın olmak üze re hazırlanan 15 değişik“ IBA x BAP”kombinasyonunun etkileri incelenmiştir. Her iki aşamada da kültür başına sürgün, kök ve özellikle bitki oluşumunun yanı sıra, eksplant sayısı, kallus oluşumu ve taze doku ağırlığı ile ilgili parametrelerin de incelendiği denemelerin sonucunda, Kalecik Karası üzüm çeşidinde sürgün ortamı için“IBA: 0.0 mg/1 x BAP: 1.0 mg/1”ve“IBA:0.5mg/l x BAP:1.0mg/l”, köklendirme ortamı için“IBA:1.0mg/l x BAPrO.O mg/1”ve“IBA: 1.0 mg/1 x BAP: 0.5 mg/1”kombinasyonları; 41 B anacında ise sürgün ortamı için“IBA: 0.0 mg/1 x BAP: 1.0 mg/1”“, köklendirme aşaması için ”IBA: 5.0 mg/1 x BAP: 0.0 mg/1" kombinasyonları en iyi sonuçları vermişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Asma, meristem kültürü, mikro-çoğaltma, IBA, BAP, sürgün ortamı, köklendirme ortamı, tam bitki oluşumu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT AUXIN-CYTOKININ COMBINATIONS ON SHOOT AND ROOT FORMATION FOR MICROPROPAGATION OF KALECİK KARASI GRAPE CV. AND 41 B M. G. ROOTSTOCK CV. BY MERİSTEM CULTURE Melike BATUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr. Hasan ÇELÎK 1989,Page:56 Jury r Prof. Dr. Hasan ÇELÎK Prof. Dr. Yılmaz FÎDAN Prof. Dr. Atilla ERİŞ This experiment was carried out to determine the effects of fifteen“Auxin (IBA) x Cytokinin (BAP)”combinations designed with domination of BAP in shoot proliferation medium and IBA in rooting medium, for clonal mieropropagation of Kalecik Karasx grape cv. and 41 B M.G. roots tock cv. by meris tem culture. Best results were obtained from“IBA:0.0mg/l x BAP:1.0mg/l”and“IBA:0.5mg/l x BAP: 1.0 mg/1”in shoot proliferation medium,“IBA: 1.0 mg/1 x BAP:0.0 mg/1”and“IBA:1.0 mg/1 x BAP:0.5mg/l”in rooting medium for Kalecik Karasx cv.,“IBA: 0.0 mg/1 x BAP:.1.Omg/1”in shoot proliferation medium and“ IBA:. 5. Omg/1 x BAP :0. Omg/1”in rooting medium for 41 B roots tock cv. considering formation of shoot, explant, root, callus and particularly intact plant in both stages. KEY WORDS: Grapevine, meristem culture, mieropropagation, IBA, BAP, shoot proliferation medium, rooting medium, intact plant formation