Çerez kullanımının hukuki çerçevesi
Legal framework of use of cookies
  1. Tez No: 666925
  2. Yazar: BURAK YEŞİLALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tezde çerez kavramı, işleyişi, sürelerine, kullanan kişiye, kullanım amaçları ve alanlarına göre çerez türleri, çerez kullanımının hukuki niteliği, çerezlere uygulama alanı bulabilecek mevzuat incelenmiştir. Çerez kullanımının kişisel verilerin korunması hukuku ile elektronik haberleşme hukuku kapsamındaki şartları, rıza ve açık rıza kavramları, aydınlatma yükümlülüğü, kişisel verilerin korunması hukukunun genel ilkeleri kapsamında çerezlerin durumu ve istisnaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak da çerez kullanımına uygulanabilecek yaptırımlar ele alınmış ve çerez kullanımıyla ilgili uygulamada öne çıkan kararlar incelenmiştir. Avrupa Birliği hukukunun Türkiye'deki mevzuatın hazırlanması süreçlerine ve mevzuatın uygulamasına, yorumlanmasına etkisi göz önünde bulundurularak tezde incelenen hususlar Türk hukuku bakımından yararlı olabileceği ölçüde mukayeseli olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu kapsamda da hâlihazırda mülga olmasına rağmen 6698 Sayılı Kanun'un temelini oluşturan 95/46/EC Sayılı Direktif ile yürürlükte olan GDPR hükümleri ve uygulaması çerezler bakımından incelenmiştir. Özellikle AAD'nin çerezler konusunda GDPR sonrası dönemde verdiği Planet49 kararı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yine aynı doğrultuda EHK hükümleriyle paralellikler içeren E-Mahremiyet Direktifi ayrıntılı olarak incelenmiş, henüz teklif aşamasında olan E-Mahremiyet Regülasyonu Taslağı ile teklif edilen yenilikler ve bunların gündeme getirdiği tartışmalara da sınırlı bir kapsamda değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines cookies as a concept, functioning of cookies, cookie types in terms of their lifespans and who uses them, the areas and purposes they are used for, the legal qualification of use of cookies and the legislation applicable to cookies. Deep dives into conditions to use cookies, particularly consent and explicit consent, obligation to inform data subjects, cookies within the scope of general principles of the data protection law and its exceptions. Finally, the thesis reviews the penalties applicable to use of cookies and prominent decisions on use of cookies in practice. Issues discussed in this thesis are examined and evaluated in a comparative manner by considering the impact of the European Union law on the drafting processes, implementation and interpretation of the legislation in Turkey, to the extent that they are useful in terms of the Turkish law. In this regard, the repealed Directive 95/46/EC, which constitutes the basis of the Turkish Data Protection Law, and the GDPR provisions and application are examined in terms of cookies. Particularly the European Court of Justice's Planet49 decision, which was rendered after the GDPR entered into force, is reviewed in detail. In the same vein, the E-Privacy Directive, which includes similarities with the Turkish Electronic Communications Law, is examined at length, the reforms proposed by the Draft E-Privacy Regulation and the discussions revolving around these proposals are touched upon in a limited scope.