Politik konjonktür teorisi ışığında Türkiye'de seçim ve ekonomi ilişkisi
Election and economy link in Turkey in the light of political business cycle theory
  1. Tez No: 666924
  2. Yazar: MERVE DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada politik konjonktür teorisi ışığında Türkiye'de seçim dönemlerinde mali gösterge olarak ele alınan genel devlet toplam harcamaları üzerinde herhangi bir dalgalanmanın olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla 1999-2018 dönemine ait veri seti kullanılmış ve tahminler zaman serisi metodolojisinden yararlanılarak elde edilmiştir. Genişletilmiş Dickey-Fuller yöntemi ile serilerin durağanlığı araştırılırken gecikmesi dağıtılmış otoregresif eş bütünleşme yöntemi ile uzun dönem ilişkiye bakılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, seçim dönemlerinde kamu harcamalarının kısa dönemde artmadığı ancak uzun vadede değişkenler arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been explored whether there exists any political business cycle on general government expenditure, which is considered as a fiscal indicator, in the period of elections in Turkey by applying to the political business cycle theory. In line with this purpose, the data set for the period 1999-2018 has been used and estimations are obtained by taking advantage of time series methodology. While investigating the stationary of the series with augmented Dickey-Fuller method, the long term relationship is analyzed with autoregressive distributed lag co-integration method. To the findings, general government expenditures do not increase election times in the short run, but there exists a link between variables in the long run.