Fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında multimedya eserlerin korunması
Multimedia work within the scope of intellectual and artistic works law
  1. Tez No: 844657
  2. Yazar: CEREN AKGÜN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ATAMULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojiyle yakından ilişkili olan ve onunla birlikte gelişen multimedya kavramının içeriği bir hayli zengin ve belirsizdir. Multimedya tekniği kullanılarak meydana getirilen multimedya eserler; metin, görüntü, ses, müzik, yazılım kodları vb. unsurların birleşiminden oluşmaktadır. Kendisini oluşturan bu unsurlardan bağımsız bir varlığa sahip olan ve kendisine özgü birtakım özellikler ihtiva eden multimedya eserler, geleneksel eser türlerinden farklı olarak interaktiflik özelliğine sahip olup, dijital biçimlendirme yöntemiyle sunulan bilgisayar tabanlı ürünlerdir. Multimedya eserler, kapsadığı ürünler bakımından geniş bir çerçevede değerlendirilebilir. Ancak, bu eserlerin en önemli örneklerini dijital oyunlar, bazı web siteleri ve simülasyonlar oluşturmaktadır. Günümüzdeki yaygın kullanımına karşın multimedya eserler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda (FSEK) münhasır bir eser kategorisi kapsamında düzenlenmemiştir. Doktrinde de multimedya eserlerin mevcut eser kategorilerinden hangisi kapsamında korunacağı hususunda görüş birliği bulunmamaktadır. Multimedya eserlerin tanımı, kapsamı, unsurları ve özellikleri incelendiğinde, mevcut eser türlerine özgü koruma rejimlerinin hiçbiriyle tam bir uyum sağlamadığı görülmektedir. Bu nedenle, etkin bir korumanın sağlanabilmesi ve eser sahiplerinin haklarının ideal bir koruma rejimiyle güvence altına alınabilmesi adına, multimedya eserlerin yeni bir eser türü olarak kabul edilmesi ve kanun koyucu tarafından yapılacak düzenlemelerle FSEK kapsamında, bir bütün olarak korunması gerektiği düşünülmektedir. Nitekim, multimedya eserler kendi ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmiş bir koruma rejimini hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
The content of the concept of multimedia, which is closely initiated to technology and develops with it, is quite rich and ambiguous. Multimedia works created using multimedia techniques; text, images, sound, music, software codes, etc. It consists of a combination of elements. Multimedia works, which have an existence independent of these elements that make them up and contain some unique features, have interactivity, unlike traditional work types, and are computer-based products presented by digital formatting method. Multimedia works can be evaluated within a broad framework in terms of the products they cover. However, the most important examples of these works are digital games, some websites and simulations. Despite their widespread use today, multimedia works are not regulated under an exclusive category of works in the Law on Intellectual and Artistic Works (FSEK) No. 5846. There is no consensus in the doctrine as to which of the existing categories multimedia works will be protected. When the definition, scope and elements of multimedia works are examined, it is seen that the protection does not fully comply with any of the existing work regimes and does not comply with the protection characteristics specific to their types. For this reason, in order to be effective and to ensure that the rights of the authors are secured with an ideal protection regime, it is thought that multimedia works should be accepted as a new type of work and protected as a whole within the scope of FSEK No. 5846 with the regulations to be made by the legislator. As a matter of fact, multimedia works deserve a protection regime tailored to their needs.