A feasibility analysis to find the optimal location for a solar power plant by using MCDM methods; a case study in Turkey
MCDM yöntemleri kullanarak bir güneş enerji santrali için en iyi konumu bulmak için bir fizibilite analizi; Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 666947
  2. Yazar: KAMİL RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHELEH NOWZARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NIMA MIRZAEI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güneş enerjisi, sürdürülebilir ve özgür bir karbon enerjisi geleceği için en iyi ve en umut verici yenilenebilir enerjilerden biri olarak kabul edilir. Bir güneş enerjisi santralinde, farklı faktörler sistem performansını etkileyebilir. Güneş enerjisi santralleri ile ilgili ana konulardan biri, tesisi kurmak için doğru lokasyonu seçmektir. Çalışma, Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) yöntemini kullanarak Türkiye'deki bir güneş enerjisi santrali için en iyi konumu değerlendirmeyi ve seçmeyi amaçlamaktadır. Analizde Antalya, Mersin, Niğde, Isparta ve Konya olmak üzere beş farklı şehir dikkate alınmıştır. Güneş enerjisi santralinin performansını farklı faktörler etkileyebilir, bu çalışmada seçilen faktörler; alınan güneş radyasyonu ve güneş ışığı miktarı, sıcaklık, arazi maliyeti, nüfus, yağış, deprem riski, kar süresi ve ana yollara ve şehre yakınlıktır. merkez. MCDM, tüm hedefleri ve kriterleri aynı anda dikkate aldığı için enerji planlaması alanında karar vericilere yardımcı olan önemli bir araçtır. Kriterlere göre en iyi alternatifi belirlemek için üç iyi bilinen MCDM yöntemi Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), Analitik Ağ Süreci (ANP) ve zenginleştirme değerlendirmesi için Tercih sıralaması organizasyon yöntemi (PROMETHEE) kullanılır. Araştırmanın sonuçları, Mersin'in en iyi alternatif olduğunu ve ardından Antalya'nın diğer alternatiflerin her yönteme göre değişebileceğini, Niğde'nin ise en az tercih edilen alternatif olarak değerlendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is considered one of the best and most promising renewable energy toward a sustainable and free carbon energy future. In a solar power plant, different factors can affect the system performance. One of the main issues related to solar plants is choosing the right location to install the facility. The study aims to evaluate and select the best location for a solar power plant in Turkey using Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) method. Five different cities Antalya, Mersin, Nigde, Isparta, and Konya are considered in the analysis. Different factors might affect the performance of the solar power plant, in this study the selected factors are the amount of solar radiation and sunshine received, temperature, land cost, population, precipitation, earthquake risk, snow duration, and closeness to main roads and city center. MCDM is a significant tool that helps decision-makers in the field of energy planning since it considers all objectives and criteria at the same time. Three well-known MCDM methods Analytic Hierarchy Process (AHP), Analytical Network Process (ANP), and Preference ranking organization method for enrichment evaluation (PROMETHEE) are used to determine the best alternative according to the criteria. The results of the study demonstrate that Mersin is the best alternative followed by Antalya and the other alternatives might change according to each method, while Nigde scored the lowest score to be considered the least preferred alternative.