Tapu kütüğüne yapılacak şerhler ve hükümleri
Annotations and provisions made to the land registry
- Tez No: 666975
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Taşınmazlar üzerindeki hakları göstermek üzere tapu sicili tutulmaktadır. Tapu sicili, tapu kütüğü ve kat mülkiyeti kütüğü ile bunları tamamlayan yevmiye defteri, belgeler ve planlardan oluşmaktadır. Bir taşınmaz ile ilgili olarak tapu kütüğünde veya kat mülkiyeti kütüğünde bir sayfa açıldığında, ilk olarak bu sayfaya taşınmaza ilişkin bilgiler kaydedilir. Bu kayıttan sonra tapu kütüğünde, tapu sicili işlemi olarak adlandırabileceğimiz işlemler yapılır. Bu işlemler; tesciller, şerhler, beyanlar, değiştirme ve düzeltme işlemleri ve terkindir. Bu çalışma, tapu sicilinin temel işlemlerinden biri olan şerhleri ve bunların hukuki etkilerini konu almaktadır. Taşınmaz mülkiyetine ilişkin olarak devir ve tesciller tapu müdürlükleri vasıtasıyla yürütülmektedir. Tapu sicilinde taşınmaza bir sayfa ayrılmakta ve burada taşınmaza ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu noktada kişilerin taşınmaz mülkiyetini iktisap ederken dikkat edecekleri hususların yer aldığı şerhler ve beyanlar hanesi bulunmaktadır. Taşınmazın niteliği, üzerinde haciz olup olmaması, tedbir bulunup bulunmadığı, intifa hakkının var olup olmadığı gibi tasarruf yetkisini kısıtlayıcı şerhlerin bulunma durumu taşınmazın mülkiyetini devirde önemli bir kıstastır. Bu çalışmada, öncelikle tapu sicili sistemi ve tapu kütüğü kavramına değinilecek, ardından tapu siciline yapılacak işlemler genel hatları ile anlatılacaktır. Daha sonra asıl konumuz olarak şerhler anlatılacak Türk Medeni Kanun'unda ve diğer bazı özel kanunlarda tapu kütüğüne şerh edilebilecek olan hususlar anlatılacak, şerhlerin önemi ve hukuki pozisyonuna değinilecek ve şerhlerin hükümleri ile ilgili açıklamalar yapılacaktır. Mülkiyet hakkına dayanması ve tasarruf yetkisini kısıtlaması nedeniyle şerhlerin önemi ve hukuki kapsamı detaylıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Land registry is kept for demonstrating rights on real estate. Land registry consist of billet of title deed, register of condominium and journal book, documents and plans that complement of these. In the billet of title deed or register of condominium, when new page is opened informations about real estate are saved. After this registration, in billet of title deed, operations are called transaction of land registry are done. These operations include registry, annotations, declarations, changing and corrections. The purpose of this study is indicating that annotations which one of the fundeamental operations of land registry and legal impacts of these. With regarding to transfer and registration of real estate is done by Land Registry Office. In land registry, one page is assigned for real estate and in this section, there are informations about real estate. In this context, there is section consists of annotations and declarations about matters needing attention when somebody gain ownership of real estate. The existence of annotations that restricting the power of disposition such as qualification of real estate, whether confiscation on real estate or not, whether there is precaution about it or not, right of usufruct are important criterions in the course of transfer of real estates. In this study, firstly the concept of land registry and billet of title deed will be mentioned after then operations that done on land registry will be explained. Then main subject will be explained as annotitations, the issues that can be annotated to the land registry that in the Turkish Civil Code and some other special laws will be examined. Finally, the importance and legal position of the annotations will be mentioned and explanations will be made about the judgment of the annotations. The importance and legal scope of the annotations will be examined in detail since they are based on property rights and restrict the power of disposition.