Hekimlerde COVİD-19 dönemi sonrası ilaç kullanımının ve yaşam tarzı değişikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in drug use and lifestyle changes in physicians after the COVİD-19 period
  1. Tez No: 666976
  2. Yazar: ZEYNEP ÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Hekimlerde Covid-19 dönemi sonrasında ilaç kullanımındaki değişikliklerin ve yaşam tarzı değişimlerinin değerlendirilmesi GEREÇ ve YÖNTEM: 2021 yılında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde görev yapmakta olan hekimlerin araştırmaya katılmaya yönelik onamları alınmıştır. Hekimlere, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, kronik hastalık ve yaşam tarzı özgeçmişleri, ilaç kullanım durumları, fiziksel ve psikolojik şikayet durumları, spor yapma düzenleri, beslenme düzenleri, takviye besin/vitamin kullanım durumları, Covid-19 hastalığını geçirme durumları, pandemiden korunma düzeyleri, mutluluk durumlarını sorgulayan 43 soruluk anket uygulanmıştır. Anket sonucunda Covid-19 dönemi sonrasında hekimlerdeki ilaç kullanımı ve yaşam tarzı değişikliği değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS statistics 22 programında analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde gibi betimsel istatistiklerden faydalanılmıştır. Güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin grup arası karşılaştırmasında gruplara düşen birim göz önünde bulundurulmuş ve non-parametrik testlerden Kruskal-Wallis kategorik değişkenlerin grup içi karşılaştırılmasında ki-kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Evaluation of changes in drug use and lifestyle changes in physicians after the Covid-19 period MATERIALS AND METHODS: The consent of the physicians working at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital in 2021 to participate in the study were obtained. A questionnaire with 43 questions was applied to physicians which includes questions about socio-demographic characteristics of the participants, chronic illness and lifestyle backgrounds, drug use situations, physical and psychological complaints, exercise patterns, diet, supplementary food / vitamin use, Covid-19 disease, pandemic protection levels, their happiness level. As a result of the survey, drug use and lifestyle changes in physicians after the Covid-19 period were evaluated. The data obtained in the study was analyzed in SPSS Statistics 22 program. Descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, standard deviation and percentage were used in the analysis of the data. Cronbach's Alpha was used for reliability analysis. In the intergroup comparison of continuous variables, the unit per group was taken into consideration, and chi-square analysis was used to compare the non-parametric Kruskal-Wallis categorical variables within the group.