Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanısı almış bireylerdeki çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyi ve öfke ifade tarzı ile obsesif kompulsif bozukluk tanısı almamış bireylerdeki çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyi ve öfke ifade tarzının karşılaştırılması
A comparison of childhood trauma experience levels and anger expression style in individuals diagnosed with obsessive compulsive disorder versus those individuals who are not diagnosed
  1. Tez No: 666986
  2. Yazar: CANSU ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerin çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyi ve öfke ifade tarzları ile obsesif kompulsif bozukluk tanısı almamış bireylerdeki çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyi ve öfke ifade tarzlarının karşılaştırılması arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Bununla birlikte bazı sosyodemografik özelliklerin etkisi olup olmadığını incelenerek dağılımlarının çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini T.C. Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Feneryolu Polikliniği'ne ayaktan başvuran, OKB tanısı almış 18-65 yaş aralığındaki 36 gönüllü katılımcı ile bu katılımcılara sosyodemografik özellikler açısından denk ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 36 sağlıklı ve gönüllü kontrol grubu oluşturmuştur. İki gruba da Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu (BGOF), Sosyodemografik Veri Formu, Yale-Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği ve Semptom Tarama Listesi (YBOCS), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) verilmiştir. Verileri analiz ederken betimsel ve ileri istatistik teknikler kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için“Kruskall Wallis Test”,“Mann Whitney U Testi”ve“Wilcoxon Testi”kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarda normal dağılım göstermeyen değişkenler için Spearman Korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant relationship between the level of childhood traumas experiences and anger expression style among individuals diagnosed with obsessive compulsive disorder and the individuals who are not diagnosed with obsessive compulsive disorder. Besides, it aimed to find out the distributions by examining whether some sociodemographic features have an effect. The sample of the study consisted of 36 volunteer who were admitted to Üsküdar University NP Istanbul Neuropsychiatry Hospital Feneryolu Polyclinic and were diagnosed with OCD, between 18-65 years of age, and 36 healthy and volunteer control groups who had same sociodemographic characteristics with no phychiatric diagnosis. Informed Consent Form (BGOF), Sociodemographic Data Form, Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (YBOCS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Trait Anger and Anger Expressions Scale were given to both groups. Descriptive and advanced statistical techniques were used to analyze the data.“Kruskall Wallis Test”,“Mann Whitney U Test”and“Wilcoxon Test”were used to determine the differences between the groups. Spearman correlation test was used for variables that did not show normal distribution in intra-group comparisons.