Geopolitics and factors of instability in Afghan politics
Afgan siyasetinde jeopolitik ve kararsızlık faktörleri
  1. Tez No: 667014
  2. Yazar: SAJAD ALI SAKANDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Afganistan, Çin, İran, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile sınırı olan Güney Asya'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 652.000 mil karelik bir alana yayılan, nüfusunun çoğunluğu Müslümanlar ve dağlık bir ülke. Ülke, konumu nedeniyle enerji zengini Orta Asya (OA) ile enerji yetersizliği olan Güney Asya arasında bir köprü görevi görüyor. Bu nedenle, Afganistan'ın Orta Asya, Orta Doğu (ME) ve Hindistan yarımadasının kesişme noktasındaki konumu, emperyal güçlerin ilgisini tarih boyunca her zaman uyandırmıştır. Örneğin, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalini düşünün, Afganistan, her ikisi de bu hayati tampon bölgenin kontrolünü ele geçirmek isteyen Batı ve Sovyet blokları arasındaki rekabetin zeminiydi. Afganistan'ın mevcut istikrarsızlığı, bu eşsiz jeopolitik konumu ile bağlantılıdır: bir yandan Afganistan, Rusya'nın arka bahçesinde, Soğuk Savaş döneminde ABD ile SSCB arasında bölgede rekabetin yaşandığı, hem Sovyet hem de Batı blokları bu bölgeye hakim olmak istemişler, bu stratejik konumdaki süper güçler arasında vekaleten savaş rekabeti oluşmasına neden olmuştur. Bununla birlikte, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ABD ile Rusya arasındaki rekabet hala ivme kazanıyor. Önemli olan, Afganistan'ın, her iki ülkenin de kendi ulusal çıkarları nedeniyle Afganistan'ın içişlerine aktif müdahale etmekle suçlandığı İran ve Pakistan ile sınır komşusu olmasıdır. Dahası İran, ABD'nin bölgedeki varlığından memnun değil, bu nedenle önümüzdeki bölümlerde tartışacağımız Afganistan'daki iki tarihi rakibin dolaylı rekabetine tanık oluyoruz. ilginç bir şekilde Afganistan'daki istikrarsızlığın etkili nedenlerinden biri ABD-İran arasındaki rekabettir. Güncel konuyu seçmenin ardındaki mantık, jeopolitik literatürde Afgan jeopolitiği ve siyasi istikrarsızlık alanında yapılmış çok az çalışma olmasıdır. Afganistan ile ilgili var olan literatür, çoğunlukla Soğuk Savaş dönemine odaklandı. Dolayısıyla jeopolitiğin en güncel konularını içeren güncel bir araştırma yapma ihtiyacı beni motive etti, bu nedenle bu araştırmayı yaparak Afganistan jeopolitiğine vurgu yaparak jeopolitik çalışmalara aktif ve olumlu bir şekilde katkıda bulunmak benim için çok ilginç görünüyor.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a landlocked country in South-Asia which have border with China, Iran, Pakistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Tajikistan. Spanning over 652,000 square miles, the majority of its population are Muslims, and it is a mountainous country. Because of its location the country functions as a bridge between energy-rich Central Asia (CA) and energy-deficient South Asia. Therefore, Afghanistan's location at the crossroads of Central Asia, the Middle East (ME) and Indian subcontinent has always awakened imperial powers' interest throughout history. For instance, consider the Soviet Union's invasion of Afghanistan in the Cold War period, Afghanistan was the ground of competition between the Western and Soviet bloc, both of which wanted to take control of this vital buffer zone. The current instability of Afghanistan links to this unique geopolitical location of it: from one side Afghanistan is located in the backyard of Russia wherein the Cold War era there was competition between the U.S. and USSR in the region, both the Soviet and Western blocs wanted to dominate this region, resulted in formation of proxy war competition between the super powers, in this main strategically location. However, after the collapse of the Soviet Union the competition between U.S and Russia still has momentum. The important thing is that Afghanistan is bordering Iran and Pakistan which both countries are being accused of active intervention in the domestic affairs of Afghanistan due to their own national interests. Moreover, Iran is not happy with the presence of U.S in the region therefore we are witnessing indirect rivalry of two historical rivals in Afghanistan which we will discuss later in the coming chapters, interestingly one of the effective reasons for the instability in Afghanistan is the rivalry of U.S-Iran. The rationale behind choosing the current topic is that, among the literature of geopolitics there are few studies which were conducted in the field of Afghan geopolitics and political instability, the existed literature about Afghanistan, mostly concentrated on the timeframe of Cold War. Therefore, the need to conduct an updated research which covers the most recent issues of geopolitics motivated me, thereby, it seems very interesting for me to contribute actively and positively to the geopolitical studies with an emphasize on Afghanistan's geopolitics, by conducting this research.