Bilim kurgu sineması'nda kostüm ve moda ilişkisinin örnek filmler üzerinden incelenmesi
Review of the relationship between costume and fashion in science fiction cinema based on selected films
- Tez No: 667013
- Danışmanlar: PROF. SEFA ÇELİKSAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz şartlarının insan ilişkilerinde başta ekonomi, siyaset, spor, sağlık ve giyim olmak üzere ortaya çıkan karmaşık yaşam, gerçek bir bilim kurgu olarak karşımızda durmaktadır. Önceleri soğuk savaş döneminin çizgi roman edebiyatında ele alınan bilim kurgu anlayışındaki temel konu; korkuların, endişelerin biçim değiştirerek topluma sunulmuş bir halidir. Teknolojinin sınırsız olanakları ile birlikte sinema sanatında bilim kurgu türü, gelecek kaygısı ve bilinmeyen karşısındaki korkuları tema olarak ele almaktadır. Senaryo gereği dekor, ışık, müzik gibi tamamlayıcı sanat dalları ile birlikte sinemada kostüm tasarımı da farklı malzemeler ve uygulamalarla birçok sinema yapımlarında sonuca güçlü bir etki yaratacak biçimde karşımıza çıkmaktadır. Ancak çizgi roman yapıtlarıyla başlayan nitelikli bilim kurgu edebiyatının dünya çapındaki örneklerine tez çalışmasında yer verilmiştir. Bu örneklerin farklı bir inceleme konusu olması nedeniyle bilinçli olarak temel bilgiler ile sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte güncel olması nedeniyle Türk Edebiyatı'nın günümüz bilim kurgu roman yazarı Özgen BİÇGİN ve bilim kurgu çizgi roman çizeri Mehmet Korkut ÖZTEKİN'in bu türe ait katkıları kendi öz bilgilerine açık ve direkt olarak tez çalışmasında yer almaktadır. Seçilen film örneklerinde ise moda ve kostüm ilişkilerinde tasarımın ve malzemenin farklılıkları vurgulanırken, birçok kostüm tasarımcısı ve sanatçıyı tasarım çalışmalarıyla etkisi altında bırakan Hans Rudolf GIGER üzerinden makale çalışması tamamlanarak yayımlanmıştır. Başta resim sanatı ve mimarî olmak üzere farklı sanat disiplinlerini bünyesinde toplayan sinemanın moda ve tekstil tasarımı ile doğrudan bir ilişkide bulunması kaçınılmazdır. Tez araştırma sonucu olarak, amaç kısmında da belirtildiği gibi bilim kurgu sinemasının büyüleyici atmosferini oluşturmada kostüm tasarımcılarının farklı malzemeleri bir araya getirmek suretiyle tasarımcıların hayal gücü, özgün ve yaratıcı fikirlerinin uygulamalarının önemi vurgulanmak istenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The complex life that emerges in the human relations of today's conditions, especially economy, politics, sports, health and clothing, stands before us as a true science fiction. The basic subject in science fiction, which was previously discussed in the comic book literature of the Cold War period; It is a form of fears and worries presented to the society by changing their form. With the limitless possibilities of technology, science fiction genre, anxiety of the future and fears against the unknown are themes in the art of cinema. According to the scenario, together with complementary branches of art such as decor, light and music, costume design in the cinema appears to have a strong effect on many cinema productions with different materials and applications. However, worldwide examples of qualified science fiction literature starting with comic books were included in the thesis. Since these examples are a different subject of study, they are deliberately limited to basic information. However, since it is up-to-date, the contributions of Özgen BİÇGİN, the science fiction novelist of Turkish Literature, and Mehmet Korkut ÖZTEKİN, the science fiction comic book artist, are open to their own knowledge and directly in this thesis. While emphasizing the differences in design and material in fashion and costume relations in the selected film samples, the article was completed and published on Hans Rudolf GIGER, who impressed many costume designers and artists with his design works. It is inevitable for the cinema, which incorporates different art disciplines, especially painting and architecture, to have a direct relationship with fashion and textile design. As a result of the“Review of The Relationship Between Costume and Fashion in Science Fiction Cinema Based on Selected Films”thesis research, it was aimed to emphasize the importance of the imagination of the designers and the applications of their original and creative ideas by combining different materials in creating the enchanting atmosphere of science fiction cinema as stated in the aim section.