Postmenopozal kadınlarda kognitif fonksiyonlar üzerine menopoz süresi ve menopoz şeklinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the duration of menoposis and the form of menoposis on cognitive functions in postmenoposal women
- Tez No: 667022
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Azalan östrojenin santral ve periferik sinir sistemi üzerindeki etkilerinden yola çıkarak menopoz süresi ve menopoz şeklinin kognitif fonksiyonlar üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Böylece demans gelişimi için 'yüksek riskli' kadınlar tespit edilerek; onların kognitif fonksiyonlarını korumak, hastalık başlangıcını hafifletmek, geciktirme potansiyeli olduğu düşünülen tedavilerin başlanmasını sağlanmak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmaya T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki SUAM Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran kadın bireyler dahil edilmiştir. Çalışmaya 01/04/2021-01/05/2021 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak dahil etme kriterlerine uyan hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 200 kişi yüz yüze görüşmeyle sözel ve yazılı onam alınarak çalışmaya alınmıştır. Araştırmada yer alan anket sorularında; sosyo-demografik özellikler, ilk adet yaşları, menopoz süreleri, menopoz tipi, menopoz dönemi şikayetlerinin olup olmadığı ve varsa hangi şikayetlerinin olduğu sorulmuştur. Sonrasında antropometrik ölçümleri alınarak MMT uygulanıp sonuçlar değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minumum, maksimum, ortanca olarak verilmiştir. Bağımsız gruplarda sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları normal dağılım koşulu sağlandığında iki grupta Student t test, ikiden çok grupta OneWay ANOVA testi ile normal dağılım koşulu sağlanmadığında iki grupta Mann Whitney U testi, ikiden çok grupta Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Gruplarda oranlar Ki Kare Analizi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate whether the duration of menopause and the type of menopause have an effect on cognitive functions based on the effects of decreased estrogen on the central and peripheral nervous system. Thus, by determining 'high risk' women for dementia development; It is aimed to protect their cognitive functions, to alleviate the onset of the disease, and to initiate treatments that are thought to have the potential to delay. METHOD: Female individuals who applied to T.R. Health Sciences University Haseki HPRC Bağcılar Education Family Health Center for any reason were included. Among the patients who met the inclusion criteria on a voluntary basis between the dates of 01/04/2021 and 01/05/2021, 200 people who agreed to participate in the study were included in the study through face-to-face interviews with verbal and written consent. In the survey questions in the research; Socio-demographic characteristics, first menstrual ages, periods of menopause, type of menopause, whether there are any complaints during menopause and what complaints they have were asked. Afterwards, anthropometric measurements were taken and MMT was applied and the results were evaluated. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; number and percentage for categorical variables, mean, standard deviation, minimum, maximum, median for numerical variables. Comparisons of numerical variables in independent groups were made using Student's t test in two groups when normal distribution condition was met, OneWay ANOVA test in more than two groups, Mann Whitney U test in two groups when normal distribution condition was not met, and Kruskal Wallis test in more than two groups. The ratios in the groups were compared by Chi-Square Analysis.