Romantik ilişkilerde bağışlamanın yetişkin bağlanma stilleri ve yetişkin ayrılma anksiyetesi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation between styles of adult attachments, separation anxiety and forgiveness in romantic relationships
  1. Tez No: 667021
  2. Yazar: BUSE KURTLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bağışlama hatalı davranışlarda bulunan kişilerden uzaklaşma, intikamını alma gibi isteklere son verme, onları affetme şeklinde açıklanmaktadır. Romantik ilişkilerde bağışlamanın yakın ilişkilerde ve özellikle bozulmuş ilişkilerde onarıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yönüyle romantik ilişkilerde bağışlama davranışı ilişkinin geleceği açısından önem taşımaktadır. Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri bağışlama ve ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişki de sınırlı çalışılması sebebiyle literatürde araştırılması gereken konulardan biridir. Bu araştırmada romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, yetişkin ayrılma anksiyetesi ve bağışlama arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli temelinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 336 kişiye Google formlar üzerinden, bağışlamaya isteklilik ölçeği, yetişkin ayrılma anksiyetesi ölçeği ve YİYE II ölçeği uygulanarak veriler toplanmıştır. Veriler SPSS 22 programına girilerek değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, anova testi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bağlanma Stilleri toplam puanı ile bağışlamaya isteklilik (toplam puan), yetişkin ayrılma anksiyetesi, kaygı, kaçınma arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Forgiveness is explained as leaving people who misbehaved, ending with requests such as taking revenge, and forgiving them. In romantic relationships, forgiveness has a restorative feature in close relationships and especially in broken relationships. In this respect, forgiveness in romantic relationships is important for the future of the relationship. The relationship between attachment styles in romantic relationships, forgiveness, and separation anxiety is also one of the issues that need to be investigated in the literature due to the limited study. In this study, the relationship between attachment styles in romantic relationships, adult separation anxiety and forgiveness was examined. For this purpose, data were collected by applying the willingness to donate scale, the adult separation anxiety scale and the ERI II scale to 336 people. The data were evaluated by entering the SPSS 22 program. Independent sample t test, Anova test, correlation analysis and regression analysis were used to analyze the data. A positive significant relationship was found between the total score of Attachment Styles and willingness to forgive (total score), adult separation anxiety, anxiety, and avoidance.