Kronik böbrek hasta gruplarında kırılganlık ve sarkopeni sıklığı ve ilişkili faktörlerin analizi: kontrol gruplu çalışma
Frequency of frailty and sarcopenia in chronic kidney patient groups and analysis of related factors: a controlled study
  1. Tez No: 667023
  2. Yazar: DAMLA GÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Nefroloji, İç Hastalıkları, Geriatrics, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH), kırılganlık ve sarkopeniyle ilişkili önemli bir hastalık faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. KBH hastalarında kırılganlık prevalansı yüksektir ve KBH evresi ilerledikçe kırılganlık prevalansı artış göstermektedir. KBH hastalarında kırılganlık ve en önemli komponentlerinden biri olan sarkopeninin saptanması, komplikasyonlarıyla mücadele edilmesi KBH'nin yönetimini de kolaylaştıracaktır. Bu çalışmada, diyaliz öncesi KBH hastaları ve diyalize giren son dönem böbrek hastalarında (SDBH), kırılganlık ve sarkopeni prevalansını, ilişkili faktörleri ve birbirleri ile olan ilişkilerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Tek merkezli ve kesitsel planlanan çalışmamıza 18-80 yaş arasındaki katılımcılar dahil edildi. Grup 1, en az 3 ay boyunca düzenli hemodiyaliz (HD) alan SDBH'den dolayı hemodiyalize giren hastalardan; grup 2, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) 15-60 ml / dak / 1.73m2 arasında olan evre 3-4 KBH hastalarından oluşmaktaydı. Grup 3, herhangi bir böbrek hastalığı olmayan sağlıklı yetişkinleri içermekteydi. Çalışmanın başlangıcında, hastaların cinsiyeti, yaşı, SDBH sebebi, ek hastalıkları, ilaçları, diyaliz ilişkili verileri, laboratuvar verileri kaydedildi. Kırılganlık, FRAIL ölçeği ile değerlendirildi. El kavrama gücü, doğrulanmış bir protokol ile Jamar hidrolik el dinamometresi ile ölçüldü. Fiziksel performans, 4 metrelik yürüme hızı (YH) ile değerlendirildi. BULGULAR: Kırılganlığı HD tedavisi alan hastaların yaklaşık 3 / 4'ünde ve HD tedavisi almayan evre 3-4 KBH hastalarının yarısında saptadık. Kırılganlık prevalansı HD grubunda evre 3-4 KBH grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
AIM: Chronic Kidney Disease (CKD) emerges as the most important disease factor associated with frailty and sarcopenia. The prevalence of frailty and sarcopenia are high in CKD patients, and as the CKD stage progresses, the prevalence of frailty and sarcopenia increase. Awareness of their risk and consequent recognition have the potential to combat with the devastating complications of them and thereby may improve the care in CKD patients. In this study, we aimed to examine the prevalence and associates of frailty and sarcopenia in predialysis and dialysis CKD patients comparatively with those in healthy control subjects. MATERIALS AND METHODS: Participants between the ages of 18-80 were included in our single-center and cross-sectional study. Group1 was comprised of hemodialysis (HD) patients who were suffering from end stage renal disease (ESRD) receiving regular HD for at least 3 months; group 2 was composed of stage 3-4 CKD patients with an estimated glomerular filtration rate (eGFR) between 15-60 ml/min/1.73m2, and group 3 included healthy adults without any renal disease. At the beginning of the study, the gender of the patients, age, reason for ESRD, additional diseases, drugs, dialysis related data, laboratory data were recorded. Frailty was assessed by FRAIL scale. Grip strength was measured by Jamar hydraulic hand dynamometer with a validated protocol. Physical performance was assessed by 4-m usual gait speed (UGS). RESULTS: We found that prefrailty/frailty status was present in almost 3/4 of HD patients and in half of the non-HD stage 3-4 CKD patients. Prefrailty/frailty prevalence was significantly higher in the HD group than the non-HD CKD group.