The factors effecting consumer buying behavior; the case study of Afghanistan's energy drink industry
Tüketici satın alma davranışını etkileyen faktörler; Afganistan enerji içeceği endüstrisi örneği
  1. Tez No: 667042
  2. Yazar: HASSIBULLAH AMIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL UYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüketici satın alma davranışı, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve bir bütün olarak pazarlamada anahtar kavramlardan biridir. Bilim adamları ve araştırmacılar uzun zamandır bu temel konuyu etkileyen faktörleri incelediler. Bu terimi incelemek için birçok faktör ve yöntem arasından, çeşitli çalışmalarda yer alan sosyal, kişisel, psikolojik, ekonomik ve pazarlama stratejisi ile ilgili faktörler incelenmiş ve önemli etkileri gösterilmiştir. Bu faktörlerin her biri, farklı faktörler ve ölçekler ile ölçülür ve bazıları seçtiğimiz çeşitli alt kavramlarla tanımlanır. Afgan piyasasında yeni bir trend olan enerji içeceği, piyasa analizi ve tüketicilerin Afganistan'da nasıl enerji içeceği satın aldıkları konusunda yeterince ilgi görmemiştir. Mevcut çalışma ile, Herat vatandaşları arasında 302 kişi anket kullanılarak Afgan tüketicileri arasında enerji içeceği satın almanın en etkili faktörlerini araştırmak için ankete tabi tutulmuş ve uygulanmıştır. Sonuçlar kişisel, sosyal, ekonomik, psikolojik ve pazarlama stratejileri ile tüketici satın alma davranışları arasındaki pozitif ilişkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer purchase behavior, also known as consumer buying behavior, is among key concepts in customer relationship management (CRM) and in marketing as a whole concept. Scientists and researchers have long studied the factors that influence this underlying topic. Among plenty of factors and methods to study this term, the social, personal, psychological, economic and marketing strategy related factors in various studies have been examined and demonstrated significant effect. Each of these factors though, is measured through different factors and scales and are defined through variety of sub concepts of which we selected some. Energy drink as a new trend in Afghan market on the other hand, have not received sufficient attention in regard to market analysis and how consumers are purchasing energy drink in Afghanistan. Through current study, utilizing survey questionnaire 302 individuals among Herat citizens have been surveyed and administered the questionnaire to explore the most effective factors in buying energy drinks among Afghan consumers. The results have shown the positive relation between personal, social, economic, psychological and marketing strategies with consumer buying behavior., psychological and marketing strategies with consumer buying behavior.