Nöroloji hastalarına bakım verenlerin taburculuk öncesi hazır oluşluk düzeyleri ve bakım yüklerinin belirlenmesi
Determine of the care load and level of readiness of hospital caregivers taking care of neurological patients before discharged
  1. Tez No: 667054
  2. Yazar: HASAN BELDEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, nöroloji hastalarına bakım verenlerin taburculuk öncesi hazır oluşluk düzeyleri ve bakım yüklerinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nöroloji hastalığı tanısı almış yatarak tedavi gören 206 hastaya evlerinde bakım verecek olan kişiler oluşturdu. Veriler Anket Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) ve Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği (BVHOÖ) ile toplandı. Gerekli yasal izinler ve etik kurul onayı alındı. Veriler tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Kruskall Wallis Analizi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon ile analiz edildi. Bakım verenlerin %64.6'sı kadın, yaş ortalaması 44.36, %70.9'u evli, %49'u lise ve üniversite mezunu ve %72.3 hastanın 1. derece yakınıdır. Bakım verenler BVYÖ'nden ortalama 36.13±15.533 puan ve BVHOÖ'nden ortalama 19.94±7.640 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the pre-discharge preparedness and care burden of the caregivers of neurology patients. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of people who provided care at home to 206 inpatients diagnosed with neurologic disorder at Gazi University Health Research and Application Center and Ankara Training and Research Hospital. The data were collected using a Questionnaire Form, the Burden Interview (BI) and the Preparedness for Caregiving Scale (PCS). Necessary legal permissions and ethics committee approval were obtained. The data were analyzed by Kruskall Wallis Analysis, Mann Whitney U test, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression as well as descriptive statistics. According to the results; 64.6% of the caregivers were female, the average age was 44.36 years old, 70.9% were married, 49% were high school or university graduates and 72.3% were the patients' 1st degree relatives. Caregivers obtained an average of 36.13 ± 15.533 points from the BI and an average of 19.94 ±7.640 points from the PCS.