Dijital sosyal inovasyon: Sosyal hizmetlerde sosyal destek uygulaması
Digital social innovation: Social support application in social services
  1. Tez No: 667058
  2. Yazar: TALHA FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tarihin ilk zamanlarından bu yana sosyal problemlere çözüm arayışları olmuştur. Kemikleşmiş sosyal olgulara sürdürülebilir çözüm için dijital sosyal inovasyona olan ihtiyaç daha da artmıştır. Bu çalışmada, sosyal inovasyonun ve dijital sosyal inovasyonun; sosyal hizmetle ilişik paydaşlardaki farkındalık durumu, sektörlerdeki paydaşların sorumlulukları ve dijital sosyal inovatif bir sosyal destek uygulamasında olması gereken hizmetlerin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Sosyal hizmetlerin dijitalleşmesi ile bu hizmetlerin hızlıca yayılması (difüzyonu) ve maliyetlerinin düşürülmesi için nasıl bir uygulamaya ihtiyaç duyulduğu analiz edilmiştir. Bu anlamda; inovasyon, sosyal inovasyon, sosyal hizmet ve dijitalleşme alanında çalışan uzmanlar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu gönüllülerinden oluşan kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda; sosyal inovasyon farkındalığının dijital sosyal inovasyon farkındalığından görece daha yüksek olduğu, dijital sosyal inovasyon alanında yapılan az sayıda çalışmalar olmasına rağmen hâlâ bu alanın gelişme trendinde olduğu, devletin yasal alt yapı kurma ve fonların dağıtılması anlamında belirleyici ve regülasyon konusunda daha proaktif olması, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin sağlanan fonlarla sosyal inovatif ürün, hizmet veya süreç çıkarmada öncü olması, sosyal hizmetlere ulaşmada geliştirilecek platformun mobil cihazlara uyumlu, engelliler açısından erişilebilirliği yüksek, göçmenler açısından çoklu dil desteğine sahip, toplumun bütününü kapsayan ve problem bazlı olarak yönlendirmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular neticesinde hem toplumsal farkındalığı artırmak hem de tüm paydaşların faydalanabilmesi amaçlı“sosyal problemlere çözüm arama, sosyal destek merkezi arama, sosyal hizmet etkinlikleri, sosyal hizmet çalışmaları, sosyal hizmetler iş ilanları, sosyal yardımlar&bağış ve sosyal ürünler”modüllerinden oluşan, web/mobil uygulama tabanlı bir sosyal destek uygulaması içeriği önerilmiştir. Bu uygulama; sosyal hizmetlerin dijitalleşmesinde kapsayıcı bir dijital sosyal inovatif hizmet olarak topluma kazandırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the earliest times of history, there has been a search for solutions to social problems. The need for digital social innovation for a sustainable solution to ossified social phenomena has grown. In this study, the aim of social innovation and digital social innovation is to identify the state of awareness among stakeholders associated with social work, the responsibilities of stakeholders in sectors and the services that should be in a digital social innovative social support platform. The digitization of social services and the rapid spread (diffusion) of these services and how an application is needed to reduce their costs have been analyzed. In this sense, semi-structured interviews were conducted with experts, academics and non-governmental organization volunteers working in the field of innovation, social innovation, social work and digitalization. As a result of interviews; social innovation awareness is relatively higher than digital social innovation awareness, although there are few studies conducted in the field of digital social innovation, this field is still on a development trend, the government needs to be decisive and more proactive about regulation in terms of establishing legal infrastructure and distributing funds, universities and research centers should be pioneers in producing social innovative products, services or processes with the funds provided, the application to be developed in reaching social services is mobile-compatible, has high accessibility for disabled people, has multi-language support for immigrants, covers the whole of society and has a need to guide it on a problem-based basis. As a result of these findings, the benefit of all stakeholders as well as increase the social awareness purposes,“in search of a solution to social problems, find social support center, social service activities, social work practices, social work job postings, social grants&social donations and products”modules, consisting of web/mobile based application“social support application”content have been proposed. This application will be able to be brought into society as an inclusive digital social innovative service in the digital age.