İslam hukukunda ve Türk medeni hukukunda ebeveynlerin çocuk üzerindeki velayet hakkının karşılaştırılması
Comparison of parents' right of parents ower children in Islamic law and Turkish civil law
  1. Tez No: 667061
  2. Yazar: ŞERİFE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ATEŞYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde boşanma vakalarının artmasıyla birlikte çocukların velayeti daha çok tartışılır olmuştur. Aile birliği devam ederken çocuğun bakımı ve terbiyesi aile ortamı içerisinde yapılır. Aile birlikteliği ölüm, boşanma vb. nedenlerle dağıldığında çocuk ve ebeveynlerine ait bazı hak ve sorumlulukların düzenlenmesi ve çocuğun velayeti problemi ortaya çıkar. Velayet konusunun İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukunda kapsam ve içerik olarak aynı olup olmadığı sorusu bizi bu çalışmaya yönlendirmiştir. Çalışmamızda diğer çalışmalardan özgün olarak İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukundaki velayet ile ilgili başlıklar sistematik bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukunda velayet kavramının içerik ve kapsamı araştırılarak farklı ve benzer yönleri ortaya konulmuştur. İslam Hukukunda 'velayet' ve 'hidane' kavramları araştırılarak iki kavramın temel farklarına değinilmiştir. Yöntem olarak literatür taraması, verilerin analizi, tümevarım, tartışma ve karşılaştırma yöntemlerini kullanılmıştır. İslam Hukukunda velayet ve hidane görevlerinin vacip olduğu, veli ve hadin arasında görev farklılıklarının olduğu, Türk Medeni Hukukunda velayet ve çocuğun bakımı görevinin tek kişiye verildiği, Türk Medeni Hukukunda velayet görevinin kimde olacağına hakimin karar verdiği, İslam Hukukunda velayet görevinin sistematik bir sıraya göre verildiği, İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukunda kişiye verilen hak ve sorumluluklar açısından çok farkın olmadığı, arıza teşkil eden durumların aynı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar değerlendirilmelere tabi tutulmuş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increase of divorce cases, the status of custody of children has come to the fore with discussions. While the family union continues, the care and upbringing of the child is done in a family environment. Family environment death, divorce, etc. When it breaks down due to reasons, the regulation of some rights and responsibilities of the child and his parents and the problem of child custody arise. The question of whether the subject of custody is the same in scope and content in Islamic Law and Turkish Civil Law has led us to this study. In our study, headings related to custody in Islamic Law and Turkish Civil Law, uniquely from other studies, were systematically discussed. In accordance with the purpose of the study, the content and scope of the concept of custody in Islamic Law and Turkish Civil Law were investigated and its different and similar aspects were revealed. The concepts of“guardianship”and“hidane”in Islamic Law have been researched and the basic differences of the two concepts have been touched upon. As a method, literature review, data analysis, induction, discussion and comparison methods were used. In Islamic Law, custody and sanitation duties are obligatory, there are differences of duties between parents and hadin in Islamic Law, custody and care of the child is given to one person in Turkish Civil Law, Who will be the custody duty in Turkish Civil Law, which will be determined by the judge's discretion, in Islamic Law the duty of custody is in a systematic order. It has been concluded that there is not much difference in terms of the rights and responsibilities given to the person in Islamic Law and Turkish Civil Law, and the situations that constitute malfunctions are the same. These results have been evaluated and some suggestions have been made.