Yapay vollastonitin yüksek performanslı harçların boyutsal stabilite ve kırılma parametreleri üzerine etkisi
The effect of synthetical wollastonite on dimensional stability and fracture parameters of high-performance mortar
- Tez No: 667119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, yapay vollastonitin yüksek performanslı harçların (YPH) boyutsal stabilite ve kırılma parametreleri üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Kontrol karışımına ek olarak, çimento yerine ağırlıkça %3, 6, 9 ve 12 oranlarında vollastonit kullanarak YPH karışımları üretilmiştir. Üretilen harç karışımlarının su/çimento oranı 0.33 olarak belirlenmiştir. Basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve ultrasonik titreşim hızı 3., 7., 28. ve 90. günlerde, kırılma parametreleri 28. ve 90. günlerde sertleşmiş harç numuneleri üzerinde deneysel olarak belirlenmiştir. Harç numunlerin boyutsal stabilitesinin belirlenmesi için, kuruma büzülmesi ve kısıtlanmış rötre deneyleri 60 günde gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları çimento yerine %9 oranına kadar vollastonit ikamesinin YPH'ların basınç, eğilme ve utrasonik titreşim hızı ve kırılma parametreleri üzerine olumlu etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, %9 ikame oranına kadar vollastonit içeriği, YPH'ların kuruma büzülmelerini ve kısıtlanmış rötre çatlaklarını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of artificial wollastonite on the dimensional stability and fracture parameters of high performance mortars (YPH) were investigated experimentally. In addition to the control mortar with low water/cement (0.33), YPHs were produced by adding 3, 6, 9 and 12% wollastonite instead of cement by weight. Compressive strength, flexural strength and ultrasonic pulse velocity were tested experimentally on the 3rd, 7th, 28th and 90th days, and the fracture parameters were obtained on the 28th and 90th days. In order to determine the dimensional stability of YPHs, drying shrinkage and restrained shrinkage tests were performed during 60 days. As a result of the experimental studies, it was concluded that when wollastonite was used up to 9% instead of cement in YPHs, wollastonite had a positive effect on the compressive, flexural and ultrasonic pulse velocity and fracture parameters. However, the drying and restrained shrinkage of YPHs had a reduction for YPHs with wollastonite content up to 9%.