Akdeniz meyve sineğinin (Ceratıs capitata) bazı meyvelerin biyokimyasal kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of the Mediterranean fruit flies (Ceratis capitata) on the biochemical composition of some fruits
- Tez No: 667120
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz meyve sineğinin (AMS) portakal ve şeftali meyvelerinin biyokimyasal kompozisyonu üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Mersin bölgesindeki meyve bahçelerinden toplanan meyve örnekleri analize kadar -20°C de saklandı. AMS tarafından yumurta bırakılan ve larva içeren meyveler ve sağlam meyvelerde pH değerleri, titrasyon asitliği, karotenoid kompozisyonu, salisilik asit, prolin, askorbik asit, glikoz, fruktoz, çözünür fenol ve toplam antioksidan miktarı belirlenmiştir. Her iki meyve türünün AMS ile enfekte olmuş örneklerinde pH değerleri daha düşük bulunmuştur. Titrasyon asitliği ve salisilik asit değerleri bakımından ise sağlıklı ve enfekte meyveler arasında önemli bir farklılık belirlenemedi. Askorbik asit miktarı portakal örneklerinde şeftaliden dört kat daha yüksek bulundu. AMS enfeksiyonunun meyvelerdeki askorbik asit içeriğini önemli ölçüde artırdığı belirlendi. Glikoz miktarı AMS enfeksiyonu ile portakalda 166.7 den 187,5 mg ml-1 ye yükselirken, şeftalide 158.8 den 47.5 mg ml-1 ye düşmüştür. Fruktoz miktarı ise hem portakal hem de şeftali meyvelerinde AMS enfeksiyonu sonucunda önemli ölçüde azalmıştır. Çözünür fenol ve serbest prolin miktarı portakal örneklerinde daha yüksek bulunmuş, ancak sağlıklı ve enfekte meyveler arasındaki farkın istatistik olarak önemli olmadığı belirlenmiştir. Portakal kabuklarının karotenoid kompozisyonu ince tabaka kromatografisi ile araştırılmış, sonuçta AMS enfeksiyonu ile karoten miktarının artırdığı, ksantofil miktarının ise azaldığı belirlenmiştir. Toplam antioksidan kapasite portakalda şeftaliye göre daha yüksek olduğu halde, sağlıklı ve enfekte meyveler arasında önemli farklılık belirlenmemiştir. Sonuç olarak AMS enfeksiyonlarının her iki meyve türünün biyokimyasal kompozisyonunda çeşitli değişikliklere neden olabildiği belirlenmiş, fakat AMS enfeksiyonunun meyve türleri üzerindeki etkilerinin farklı olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular meyve türlerinin AMS enfeksiyonlarına duyarlılığının farklı olmasını açıklamak amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of Mediterranean fruit fly (AMS) on biochemical composition of orange and peach fruits. Fruit samples collected from orchards in Mersin region were stored at -20 ° C until analysis. The pH values, titratable acidity, carotenoid composition, salicylic acid, proline, ascorbic acid, glucose, fructose, soluble phenol and total antioxidant amount were determined by AMS in fruits and intact fruits that were laid eggs and contain larvae. The pH values were found to be lower in the AMS-infected samples of both fruit species. No significant difference could be determined between healthy and infected fruits in terms of titration acidity and salicylic acid values. The amount of ascorbic acid was found four times higher in orange samples than peach. It was determined that AMS infection significantly increased the ascorbic acid content in fruits. While the amount of glucose increased from 166.7 to 187.5 mg ml-1 in orange with AMS infection, it decreased from 158.8 to 47.5 mg ml-1 in peach. The amount of fructose decreased significantly in both orange and peach fruits as a result of AMS infection. Soluble phenol and free proline were found higher in orange samples, but the difference between healthy and infected fruits was not statistically significant. The carotenoid composition of orange peels was investigated by thin layer chromatography. As a result, it was determined that the amount of carotene increased and the amount of xanthophyll decreased with AMS infection. Although the total antioxidant capacity was higher in oranges than in peaches, no significant difference was found between healthy and infected fruits. As a result, it was determined that AMS infections can cause various changes in the biochemical composition of both fruit types, but it was observed that the effects of AMS infection on fruit types were different. These findings can be used to explain the different susceptibility of fruit species to AMS infections.