Antioksidanlar siklofosfamid nedenli çoklu organ toksisitesini önleyebilir mi ?
Can antioxidants prevent cyclophosphamide-induced multiple organ toxicity ?
  1. Tez No: 667131
  2. Yazar: YAĞMUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kemoterapik yöntemlerde kullanılan ve alkilleyici ilaçlar kategorisinde yer alan siklofosfamid sistemik lupus eritematozus, Wegener granulomatozisi, romatoid artrit gibi kronik inflamatuvar hastalıklarda ve çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Siklofosfamidin bulantı, kusma, saç dökülmesi gibi daha masum görülebilecek bazı yan etkilerinin yanında; hepatotoksisite, kardiyotoksisite, gonadal toksisite, nefrotoksisite, üriner sistem hasarları, immunsupresyon ve miyelosupresyon gibi çok sayıda ve ciddi yan etkileri vardır. Bu ilaçların kullanımı esnasında ortaya çıkabilecek bu yan etkileri hafifletme ya da tamamen ortadan kaldırma düşüncesiyle alternatif tıbba olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yan etkilerin yok edilmesinde immun sistemimiz göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesinde antioksidanların rolü büyüktür. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda ilaçlar, kimyasal ajanlar, alkol ve uyuşturucu gibi etkenlerin sebep olduğu sitotoksisiteye karşı antioksidanların önemi artmştır. Literatür ayrıntılı bir şekilde tarandığında günümüze kadar yapılan çalışmalarda antioksidan tedavinin toksik ajanların etkisiyle oluşan muhtemel hasarı azalttığı kanıtlanmıştır. Biz de çalışmamızda literatürden faydalanarak antioksidanların siklofosfamid kaynaklı çoklu organ toksisitesini iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştıracağız.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide, which is used in chemotherapeutic methods and is in the category of alkylating drugs, is used in the treatment of chronic inflammatory diseases such as systemic lupus erythematosus, wegener's granulomatosis, rheumatoid arthritis and various types of cancer. Besides the more innocent side effects of cyclophosphamide such as nausea, vomiting and hair loss, it has numerous and serious side effects such as hepatotoxicity, cardiotoxicity, nephrotoxicity, gonadal toxicity, urinary system injuries, myelosuppression ad immunosuppression. With the thought of alleviating or completely eliminating these side effects that may occur during the use of these drugs, interest in alternative medicine is increasing day by day. Our immune system is too important to eliminating these side effects. Antioxidants play an important role in strengthening our immune system. In recent studies, the importance of antioxidants against cytotoxicity caused by factors such as drugs, chemical agents, alcohol and drugs has increased. When the literature is reviewed, studies have shown that antioxidant therapy reduces the damage caused by the effects of toxic agents. In our study, we will use the literature to investigate whether antioxidants can improve cyclophosphamide-induced multiple organ toxicity.