Çağdaş sanat pratiklerinde tüketim kültürü ekseninde bir diorama önerisi
In contemporary art practices a diorama proposal on the axis of consumption culture
- Tez No: 667138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılla birlikte günümüze ulaşan süreçte hızla ilerleyen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen endüstrileşme sonucunda bireyler için tüketim bir yarışa dönüşmeye başlamıştır. İnsanların tüketim biçimleri sosyal statü göstergesine dönüşürken, modern yaşamda tüketim kültürü yaşam tarzlarını da içine alan sosyolojik bir yapıda belirmektedir. Hazır malzemelerin sanatta kullanımına olanak tanıyan Sentetik Kübizm ile birlikte sanatın biçimi farklılaşmış, devamında M. Duchamp'ın hazır nesneyi sanat nesnesine dönüştürerek sergilemesi sanatın algısını değiştirmiştir. Tüketim kültürünün parçaları olabilen hazır nesneler, bireylerin gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için üretilmiş olsalar da, bu nesnelerin sanatta kullanım şekilleri de farklı bir paradoksal duruma sebep olarak yeni bir tüketim döngüsüne sebep olabilmektedir. Çağdaş sanatta, tüketim kültürüne ait hazır nesnelerin, tüketim çılgınlığına dair eleştirel bir bakış açısı getiren biçimleri varlık gösterirken, tam tersi tüketime yönelten/yönlendiren çalışmalarda dikkat çekmektedir. Bu tezin amacı, çağdaş sanat pratiklerinde tüketim kültürünün yansımalarına odaklanarak bu alanda çalışan yurt içinden ve yurt dışından seçilen sanatçıların eserlerine yer vermek, bu eserleri içerik ve biçimsel açıdan değerlendirmektir. Çağdaş sanatta diorama örneklerinin araştırıldığı çalışmada ayrıca araştırmacı tarafından tüketim kültürü kavramından yola çıkılarak üç boyutlu modellemelerle diorama uygulamaları gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalar hem biçim hem de içerik yönünden ele alınıp değerlendirilmiştir. Bireylerin tüketme arzusu içerisinde ürünleri bilinçsiz bir şekilde kullanarak doğaya verdikleri zararlar ve tüketim kültürünün hem bireyler hem de doğa üzerindeki yıkıcı etkileri, bireysel diorama uygulamaları ile görsele dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
With the 20th century, as a result of the rapidly advancing technology and the industrialization developing accordingly, consumption for individuals has started to turn into a race. While people's consumption styles turn into indicators of social status, consumption culture in modern life appears in a sociological structure that includes lifestyles. With Synthetic Cubism, which allows the use of ready-made materials in art, the form of art has changed, and M. Duchamp's exhibition by transforming the ready-made object into an art object has changed the perception of art. Although ready-made objects, which can be parts of the consumption culture, are produced to meet the daily needs of individuals, the way these objects are used in art can cause a new consumption cycle by causing a different paradoxical situation. While the foırms of ready-made objects belonging to consumption culture that bring a critical perspective to consumption madness exist in contemporary art, the opposite draws attention in studies that direct/direct consumption. The aim of this thesis is to give place to the works of selected artists from within and abroad working in this field by focusing on the reflections of consumption culture in contemporary art practices and to evaluate these works in terms of content and formality. In the study where diorama examples in contemporary art were investigated, diorama applications were carried out by the researcher based on the concept of consumption culture and these studies were handled and evaluated in terms of both form and content. The damages they cause to natüre and the destructive effects of consumption culture on both individuals and natüre by using products unconsciously in the desire of individuals to consume have turned into visuals with individual diorama applications.