Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerini yordayan değişkenlerin incelenmesi
Analysis of the variables that lead the classroom management skills of preschool teachers
  1. Tez No: 667168
  2. Yazar: HATİCE BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi öğretmenlerinin öz-yeterlilik, motivasyon, mesleki tükenmişlik, mesleğe yabancılaşma, epistemolojik ve pedagojik inanç düzeyleri gibi bilişsel, duyuşsal ve davranışsal unsurları temsil eden değişkenlerin okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi beceri düzeylerini nasıl etkilediğini ve ne derecede yordadığını tespit etmektir. Bununla birlikte okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi beceri düzeyleri öğrenim düzeyi, yaş, mesleki kıdem, gelir düzeyi, sınıfın yaş grubu, öğrenci sayısı ve yardımcı ya da stajyer olup olmama durumuna göre değişiminin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul ili Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında ve özel okullarda görev yapmakta olan 304 okul öncesi öğretmeninin katıldığı ilişkisel tarama modelin de gerçekleştirilmiştir. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin bilgilerini toplamak için Öğretmen Bilgi Formu ile birlikte“Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği, Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği, Öğretmen Motivasyon Ölçeği, Mesleki Tükenmişlik Ölçeği, Okul Öncesi Öğretmenlerinin İşe Yabancılaşma Ölçeği, Epistemolojik İnanç ve Pedagojik İnanç Sistemi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler yardımıyla toplanan verilerin analizi SPSS 22 paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Bu aşamada ilk olarak okul öncesi öğretmenlerinin bağımlı ve bağımsız değişkenlere verdikleri yanıtlardan elde edilen veriler üzerinde normallik testi ile sınıf yönetimi beceri ölçeği verilerine dair betimsel istatistikler yapılmıştır. Daha sonrasında ikinci alt problemin yanıtlanmasına yönelik öğrenim düzeyi, yaş, mesleki kıdem, gelir düzeyi, sınıfın yaş grubu, öğrenci sayısı ve yardımcı personel durumu değişkenleriyle örneklem grubundaki öğretmenlerin sınıf yönetim beceri düzeylerine göre anlamlı biçimde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlenmek için Kruskall Wallis-H Testi yapılmıştır. Son olarak üçüncü araştırma sorusuna yönelik, öz-yeterlik inanç, motivasyon, mesleki tükenmişlik, mesleğe yabancılaşma, epistemolojik ve pedagojik düzeylerinin sınıf yönetim becerilerini yordama derecesini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri, motivasyonları, öz-yeterlik, epistemolojik ve pedagojik inançlarının yüksek, mesleğe yabancılaşma ve tükenmişlerinin ise düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmadaki bağımlı ve bağımsız değişkenlerin genel anlamda yaş, gelir düzeyi ve çocuk yaş grubu değişkenlerinden etkilenme eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin öz-yeterlik inancı, öğretmen motivasyonu, mesleki tükenmişlik, mesleğe yabancılaşma, epistemolojik ve pedagojik inanç değişkenlerinin birlikte, katılımcıların sınıf yönetimi becerileriyle yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişkisi olduğuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak ilgili bağımsız değişkenlerin birlikte, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri üzerindeki toplam varyansın yaklaşık %62'sini açıkladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine how variables presenting cognitive, affective and behavioral factors such as self-efficacy, motivation, professional burnout, alienation from the profession, epistemological and pedagogical belief levels of preschool teachers affect and to what extent preschool teachers' classroom management skills. However, the classroom management skills of preschool teachers were also aimed at below the change according to education level, age, professional seniority, income level, age group of the class, number of students and whether I was an assistant or an intern. The research was carried out in the relationship screening model in which 304 preschool teachers working in independent kindergartens and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Başakşehir and Küçükçekmece districts of Istanbul province participated. In the study,“Classroom Management Skills Scale, Self-Efficacy Beliefs Scale, Teacher Motivation Scale, Occupational Burnout Scale, Preschool Teachers' Work Alienation Scale, Epistemological Beliefs and Pedagogical Belief System Scale”were used together with the Teacher Information Form to collect the information of preschool teachers. The analysis of the data collected with the help of scales was analyzed with the help of SPSS 22 package program. At this stage, firstly, descriptive statistics about classroom management skill scale data were made with normality test on the data obtained from the responses of preschool teachers to dependent and independent variables. Afterwards, the Kruskall Wallis-H Test was conducted to determine whether the teachers in the sample group differ significantly according to their classroom management skill levels with variables such as education level, age, professional seniority, income level, age group of the class, number of students and assistant staff to answer the second sub-problem. Finally, for the third research question, multiple regression analysis was conducted to determine the level of self-efficacy belief, motivation, professional burnout, alienation from profession, epistemological and pedagogical levels predicting classroom management skills. As a result of the study, it was observed that preschool teachers' classroom management skills, motivation, self-efficacy, epistemological and pedagogical beliefs were high, while their alienation and exhaustion from the profession were low. It was determined that the dependent and independent variables in the study generally tend to be affected by age, income level and child age group variables. It was found that preschool teachers' self-efficacy beliefs, teacher motivation, professional burnout, alienation from the profession, epistemological and pedagogical beliefs together had a high level and significant relationship with the classroom management skills of the participants. In addition, it was concluded that the relevant independent variables together explain about 62% of the total variance on preschool teachers' classroom management skills.