Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi'nde çalışan sağlık çalışanlarının COVID-19 hakkında bilgi düzeyi, tutumu ve kişisel koruyucu ekipman kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level, attitude of COVID-19 and the use of personal protective equipment of healthcare employees working at 0ndokuz Mayis University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 667174
  2. Yazar: TUBA DUMAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA TANYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan COVID-19 şimdiye kadar 100 milyondan fazla kişiyi etkilemiş ve 2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur. COVID-19 hastalarına bakım veren sağlık çalışanları, bu enfeksiyon açısından yüksek riskli kabul edilmekte ve sağlık çalışanlarının korunması en önemli önceliklerden biri olarak değerlendirilmektedir. Sağlık çalışanlarının hastalık hakkında yetersiz bilgiye sahip olması ve korunmak için gerekli kişisel koruyucu ekipmana (KKE) ulaşamamaları veya doğru kullanmamaları enfeksiyonun hızla yayılmasına neden olabilir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının COVID-19 ve KKE kullanımı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık çalışanlarının COVID-19 hakkında bilgi düzeyi, tutumu ve kişisel koruyucu ekipman kullanımlarının değerlendirilmesine yönelik anonim olarak hazırlanan anket, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 502 sağlık çalışanına yüz yüze veya elektronik ortamda doldurtuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19, which emerged in Wuhan, China in December 2019 and spread all over the world in a short time, has affected more than 100 million people so far and caused more than 2 million deaths. Healthcare workers who care for COVID-19 patients are considered to be at high risk for this infection and the protection of healthcare workers is considered one of the top priorities. Inadequate knowledge of the disease by healthcare professionals and their inability to access or use personal protective equipment (PPE) required for protection may cause the infection to spread rapidly. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge levels of healthcare professionals about COVID-19 and PPE use. Material and Methods: The anonymous questionnaire, which was prepared to evaluate the knowledge level, attitude and use of personal protective equipment of healthcare professionals about COVID-19, was filled in face-to-face or electronically to 502 healthcare professionals who volunteered to participate in the study.