Sanat eğitiminde ekslibris ve deneysel ekslibris uygulamaları
Exlibris in art education and experimental exlibris applications
  1. Tez No: 667182
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA SENGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ekslibris bulunduğu kitabın sahibi hakkında bilgi veren küçük resimlerdir. Ekslibrislerin bu kimlik niteliği taşıyan özellikleri zamanla sanatsal tasarımlar haline dönüşmüştür. Böylece ekslibrisin sanatsallığından söz edilmeye başlanmıştır. Sürekli değişim ve dönüşüm içinde olduğumuz çağımızda teknolojik imkanların artması ve bunun yaratıcılıkla harmanlanmasıyla ekslibris teknolojik bu değişime uyum sağlamaya ve modernize olmaya başlamıştır. Bu süreçte yaratıcılığın ve teknolojinin egemenliğinde malzemelerin adeta çılgınca kullanılması ile yeni denemeler oluşturulmaya da başlanmıştır. Bu tasarımlar da deneysel ekslibris adı altında incelenmektedir. Bu çalışmada sanat ve sanat eğitimi bağlamında ekslibrsin önemi ve deneysel ekslibris konusuyla yeni uygulamaları incelenmiş ve uzman görüşleri alınarak deneysel eksibrisin sanat eğitimindeki yerine değinilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda varılan ortak görüş ise; sanat ve sanat eğitiminde ekslibris ve deneysel ekslibrisin öğrencilerin sanatsal ifade biçimleri ve yaratıcılıklarının, teknoloji ile harmanlanarak özgün tasarımlar üretmelerinde faydalı olduğu, ve böylece lisans ders içeriklerinde bulunmasının gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
Ex-libris are small pictures that give information about the owner of the book in which it is located. These identity features of ex-libris have turned into artistic designs in time. Thus, the artistic nature of exlibris has started to be mentioned. Exlibris has started to adapt to this technological change and to modernize with the increase of technological possibilities and the blending of this with creativity in our age where we are in constant change and transformation. In this process, under the rule of creativity and technology, new experiments have started to be created with the wild use of materials. These designs are also examined under the name of experimental exlibris. In this study, the importance of exlibris in the context of art and art education and its new applications with the subject of experimental exlibris were examined and the place of the experimental exibris in art education was mentioned by taking expert opinions. The common opinion reached as a result of these meetings is; Ex-libris and experimental ex-libris in art and art education are beneficial for students' artistic expression and creativity to produce original designs by blending technology, and thus, it must be included in undergraduate course content.