Öğretmen algılarına göre meslek lisesi okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik özelliklerinin incelenmesi
The evaluation of vocational school principals transformational leadership qualities based on teacher perceptions
  1. Tez No: 667181
  2. Yazar: HİLAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik özelliklerine sahip olma düzeylerini ve öğretmenlerin demografik özellikleri bağlamında bu algılarında farklılaşma olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Arattırmanın evreni 2020-2021 yılında Isparta ili meslek liselerinde görev yapan 865 öğretmenden, araştırmanın örneklemi ise bu evrenden basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş 307 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Brestrich'in (1999) Dönüşümcü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 programından ve t-testi ile ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda meslek lisesi öğretmenlerinin okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik düzeylerini yüksek düzeyde algıladıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin algılarında cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve bulunduğu okuldaki çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık olmadığı, okulundaki öğretmen sayısı ve okulundaki öğrenci sayısı değiĢkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to determine the levels of school principals‟ possessing of transformational leadership qualitiesbased on perceptions of teachers who work at vocational schools and whether there is a difference in these perceptions in terms of teachers‟ demographic features. One of the quantitative research methods general scan model has beenused in this research. There search universe consists of 865 teachers who work in vocational high schools in the province of Isparta in theyears 2020-2021, among which 307 teachers are chosen as sample group via simple random sampling. Brestrich‟s (1999) Transformational Leadership Scale has been used as the data collection tool in this research. SPSS 21 program, t-test and ANOVA analysis have been used for data analysis. It has been found out that vocational school teachers perceive school principals‟ tranformational leadership qualities at a high level as a result of this study. It has been determined that there is not a meaningful difference in teachers‟ perceptions in terms of gender, age, marital status, education level, Professional seniority and the duration of work in the school, and a meaningful relation in terms of the variables the number of students and the number of teachers in their schools.