Yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişki
The relationship between the types of power used by managers and the perception of organizational justice of teachers
  1. Tez No: 667248
  2. Yazar: KADER DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca kişisel bilgi formunda yer alan değişkenlere göre; yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Bu araştırmada yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkileri belirlemeye çalışıldığı için araştırmanın modeli, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırma evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Küçükçekmece, Bakırköy ve Avcılar ilçelerinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise kademelerinde görevli toplam 15.562 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini farklı okullardan basit yansız (seçkisiz) örneklem alma yöntemiyle rastgele seçilen 377 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Güç Türleri Ölçeği”ve“Örgütsel Adalet Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler, SPSS programının 25. sürümünden yararlanılarak; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma alt boyutlarının analizinde t-testi, One-Way Anova, Pos-Hoc Sheffe ve Tukey HSD kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin algıladıkları yöneticilerin kullandığı güç türlerinden ise en çok bağlılık gücünü ve sonrasında uzmanlık gücünde pozitif yönde, yüksek düzeyde ilişki olduğu, öğretmenler tarafından en az algılanan zorlayıcı güç türünde ise negatif yönde, düşük düzeyde ilişki olduğu görülmektedir. Yöneticilerin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin algıladıkları örgütsel adalet alt boyutlarından ise en fazla işlemsel adalet, sonra sırasıyla dağıtımsal adalet ve etkileşimsel adalet alt boyutunda pozitif düzeyde, yüksek düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the types of power administrators use and teachers' perceptions of organizational justice. In addition, according to the variables in the personal information form; It is the determination of the relationship between the types of power used by administrators and teachers' perceptions of organizational justice. Since this study tries to determine the relationship between the types of power used by administrators and teachers' perceptions of organizational justice, the model of the research is the relational survey model, one of the general survey models. The research population consists of 15.562 teachers working in kindergarten, primary school, secondary school and high school levels in Küçükçekmece, Bakırköy and Avcılar districts affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of National Education in the 2017-2018 academic year. The sample of the study consists of 377 teachers who are randomly selected from different schools using the method of simple neutral (random) sampling. Data;“Personal Information Form”was collected with“Power Types Scale”and“Organizational Justice Scale”. Using the 25th version of the SPSS program, the data; it was analyzed using descriptive statistical techniques such as frequency, percentage, mean, and standard deviation. The t-test, One-Way Anova, Pos-Hoc Sheffe and Tukey HSD were used in the analysis of the sub-dimensions of the study. As a result of the research, it was found that there is a positive and high level relationship between the types of power used by administrators and teachers' perceptions of organizational justice. Among the types of power used by the administrators perceived by teachers, it is seen that there is a positive and high level of relationship in the power of commitment and then expert power, and in the type of coercive power that is least perceived by teachers, there is a negative and low level relationship. Among the organizational justice sub-dimensions perceived by the administrators and the types of power used by the teachers, it was determined that there was the most positive and highly significant relationship in the sub-dimensions of procedural justice, then distributive justice and interactional justice, respectively.