A phenomenological study on curriculum development process in Turkey: Critical periods and issues
Türkiye'de program geliştirme çalışmaları: Kritik dönemler ve sorunlar
  1. Tez No: 667246
  2. Yazar: İREM KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi program geliştirme çalışmalarının detaylı incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar Türkiye'deki program geliştirme çalışmaları, program geliştirme çalışmalarında yer almış akademisyenlerin görüş ve deneyimlerinden yola çıkarak tarihsel bir çerçeve içerisinde analiz edilmiştir. Program geliştirme olgusunun detaylı incelenmesine olanak sağladığı için Olgubilim araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler, ilköğretim program dokümanları ve online yarı-yapılandırılmış görüşmelerden oluşmaktadır. Görüşmeler ve program dokümanları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları Türkiye'de program geliştirme süreciyle ilgili özellikle yeterlik ve şeffaflık alanlarında problemlere işaret etmektedir. Geçerli bir program geliştirme modeli kullanılmaması, merkezi program geliştirme, öğretmenlerin program geliştirme sürecine katılmaması, birbirinden bağımsız program reformları ve programlarla gerçek hayat arasındaki boşluk da program geliştirmenin sorunları olarak ortaya çıkmıştır. Tarihsel bir analiz içerisinde program felsefe ve yaklaşımları, politik ve sosyo-ekonomik değişimlerin programlar üzerindeki etkileri de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore curriculum development practices in Turkey through experiences and perceptions of prominent curriculum academics who were involved in curriculum studies during the Republican Period. These experiences are invaluable as they shed light on the history of curriculum development studies in Turkey as well as providing future prospects for the field. Phenomenological design was utilized in order to explore curriculum development concept with an in-depth analysis. Data consisted of both primary education curriculum documents and online semi-structured interviews. The interviews and the curriculum documents were analyzed through content analysis. The results suggested that Turkey has issues in the curriculum development field in relation to the program development process such as competency and transparency. The findings revealed lack of a program development model, centralized program development, teacher inclusion, isolated reforms, and the gap between the programs and the real life as the issues and problems in program development process in Turkish Education in the Republican Period. Moreover, fluctuations in the history of program theory, effects of political and socio-economic factors were expressed as other issues.