User centered design essentials for conventional and autonomous trucks
Geleneksel ve otonom kamyonda kullanıcı odaklı tasarım esasları
- Tez No: 667259
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ HASIRCI, PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ulaşım, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Transportation, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde, yakın ve ileri gelecekte dünya genelindeki birçok ulaşım ihtiyacını karşılaması beklenen otonom taşıt sistemlerin geliştirilmesi hız kazanmıştır. Mevcut araçlardaki teknoloji ile ilgili mekanik ve teknik donanımlardaki gelişmelerin yanı sıra, endüstriyel tasarım da bu dönüşümde kullanıcı odaklı tasarımı merkezine koyarak, öncü adımlardan biri olmaktadır ve olacaktır. Bu çalışmada geniş kapsamlı ulaşım araçlarından, otomotiv sektörü mercek altına alınmıştır. Ticari araçlarda ki geleneksel“Kamyon”araç kavramının, üretim ve tasarım temelindeki varlığının, yeni nesil otonom araçlara dönüşümündeki teknolojik ve tasarımsal değişimleri, kullanıcı odaklı tasarım özelinde, araç iç tasarımı ön planda tutularak ele alınmıştır. Araştırma metodolojisinde, literatür taraması ile mevcut çalışmalar ve araştırmalar incelenmiştir. Kullanıcı odağını çalışma üzerinde özümsemek ve araç tasarımı üzerine etkilerini ortaya koymak adına uygulanan röportaj ve gözlem metotları sayesinde, ilk kullanıcılardan ve uzman teknik kişilerden etkili bilgiler edinilmiş ve çalışma çıktısına katkılar sağlanmıştır. Konu özelinde bu alanda yoğun çalışmaları hâlihazırda yapmakta olan markalar incelenmiştir. Bir Türk markası olan BMC yeni kamyon serisi Tuğra'nın otonoma dönüştürülme senaryosu adına, iç tasarım odağında analizler ve çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, autonomous vehicle systems development, that is expected to meet the world's various needs of transportation in the near and far future, is gaining speed. Industrial design, which puts use-centered design at its core, is one of the pioneering steps for this transformation and it will be as crucial as existing vehicles' technological developments, in addition to mechanical and technical equipment specifications improvement. In this study, the“Automotive”sector, which has a wide range of products, will be studied. The conventional“Truck”vehicle notion, based on design and production in commercial vehicle, is discussed in terms of the new generation autonomous vehicles' technological and design-based transformation focusing on truck interior design specific to user-centered design (UCD). The existing research and studies are examined along with literature review in the research methodology. Using interview and observation techniques as research instruments, which are applied to internalize the UCD, and also aimed at revealing the user experience (UX) design contributions on the vehicle design for the study; effective information was obtained from the first users and experts in order to contribute to the study's output. The companies, which are already studying this subject specifically, are examined. The analysis and inferences are done within a scenario for transformation of the Turkish brand, BMC's new truck series“Tuğra”to autonomous vehicle in terms of vehicle interior design.