Konya-Alakova yeraltısuyu işletmesinde su dağıtım ve kullanım etkinliği
Water distribution and water-use efficiency in Konya-Alakova pump irrigation system
- Tez No: 6673
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi KONYA-ALAKOVA YERALTIS'JYU ÎŞLETLÎESÎNDE SU DA?ITIM VE KULLANIM ETKÎHLÎ?Î Mevlüt BEYRÎBEY Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Ali BALABAN 1989, Sayfa : 79 Jüri : Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA Prof.Dr. Aydın ÖNEŞ Bu çalışma Devlet Su İşleri tarafından 1965 yılında işletmeye açılan Konya-Alakova pompaj sulama ala nında su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. S özkonusu sulama alanının fiziksel etkinliğini belirlemek için yapılan ölçümlere göre, su iletim randımanı % 85 ve su uygulama randımanı da $ 48.7 olarak bulunmuştur. Proje alanı için en uygun ürün deseni, doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiştir. Proje alanının mevcut, planlanan ve gelecek durumları için ekono mik analizi, DASI programı ile yapılmış ve fayda-masraf parametreleri hesaplanmıştır. Sulama sisteminin işletme durumu, CR0R7AT programı ile değerlendirilmiştir. Araştır ma sonunda, sulama şebekelerinde etkin su dağıtım ve kulla nımını sağlamak için izleme ve değerlendirme çalışmalarında kullanılabilecek bir akış diyagramı verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Su kullanım- etkinliği, su uygulama randımanı, optimum bitki deseni, proje ekonomik analizi, DASI, sulama yönetimi, sulama zamanı planlaması, CROFWAT.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT,PhD Thesis ÜATER DISTRIBUTION AND WATER-USE EFFICIENCY IE KONYA-ALAKOVA PUMP IRRIGATION SYSTEM Mevlüt BEYRÎBEY.Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor Jury Prof. Dr. Ali BALABAN 1989, Page : 79 Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA Prof.Dr. Aydın ONES Principal aim of this study was to evaluate the water distribution and, water-use efficiencies in the Konya-Alakova pump irrigation system which was constructed by the State Hydraulic Works in 1965. The water conveyance losses and, water application efficiencies were found to be as 85 c/o and, 48.7 % respectively. Optimum crop pattern for the project area was determined by applying linear programming method. Economical analysis for present, planned and future conditions of the project was made by using DASI programme and benefit-cost parameters were ? calculated. Irrigation water management of the system was determined by using the computer package programme known as CROPWAT, A flow diagram was prepared for evaluation and monitoring the irrigation water distribution and water-use. KEY WOHDS Water-use efficiencies, water application efficiencies, optimum crop pattern, project economical analysis, DASI, irrigation management, irrigation scheduling, CRCPWAT.