Konya kapalı havzasının güney-güney batı kesiminin (Altınapa Barajı) yüzey hidrolojisi
The Surface hydrology of the south-southwestern part of Konya Basin (Altınapa Dam)
- Tez No: 77817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİM ELHATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Altınapa Barajı Havzası'mn hidrolojik analizinin amaçlandığı bu çalışmada, baraj göl sahasından meydana gelen su kaçakları aylık ve yıllık bazda hesaplanmış, 590 km 'lik çalışma sahası ile barajın güney ve doğu kesimlerini içine alan geniş bir alanın 1/50.000 ölçekli hidrojeoloji haritası yapılmıştır. Çalışma sahasındaki hidrolojik gözlem eksikliği çalışmaları son derece olumsuz etkilemiş ancak yinede eldeki veriler en iyi şekilde değerlendirilerek önemli sonuçlar elde edilmiştir. Altınapa Barajı karstik ve geçirimli bir temel üzerine oturtulmuş, geçirimsizlik ise kil kaplama ile sağlanmıştır. Ancak ekonomik faktörler gözetilerek kil kaplama öncelikli bölgelere yapılmış, alüvyonda kil oranının yüksek olduğu kesimlerde kaplama yapılmamıştır. Kaplamasız sahadan yeraltındaki hidrojeolojik dengeye bağlı olarak önemli kaçak yada yeraltı beslemesi meydana gelmektedir. Neojen yaşlı kireçtaşları (Td) rezervuarı beslerken, alüvyon ve Mesozoyik yaşlı kireçtaşları (TRJT) suyu kaçırmaktadır. Rezervuardaki kaçak veya besleme miktarını artıran faktörün su seviyesindeki değişme olduğu kuvvetle tahmin edilmektedir. Su seviyesindeki artış veya azalma hidrojeolojik dengeyi bozmakta, o anki denge koşullarına göre de yeraltı beslemesi yada kaçak meydana gelmektedir. 1985 yılında dolusavağa ışınsal kapaklar takılarak göl seviyesi 4 metre yükseltilmiştir. Dolayısıyla su, gövdeye yakın ve kaplamasız Mesozoyik yaşlı kireçtaşları ile temas ederek ikinci bir noktadan kaçmaya başlamıştır. Yıllık bazda hesaplanan kaçaklar ise 1990 yılından itibaren sürekli pozitif çıkmıştır. Rezervuardan kaçan suların araştırılması amacıyla, çalışma sahasının güney ve doğu kesimlerinde yer alan tüm kaynaklar incelenmiş, bölgede belirli bir dönem debi ölçümü yapılmış tek kaynak olan DSİ 4-41 Çayırbağı Kaynağı için su bütçesi yapılarak kaynağın rezervuardan beslenip beslenmediği araştırılmıştır. Hesaplamalar sonucunda saha genelindeki toplam kaynak boşalımının, yağıştan olan beslenmenin o dönem için (1978 - 1979) % 20.48'ine eşit olduğu, % 79.52 'sinin ise Konya ovasının altına doğru akarak mevcut akiferleri beslediği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, rezervuardan kaçan sular, karstik kanallar yardımıyla yeraltına süzülerek derin dolaşım sistemine dahil olmakta ve Konya ovasının altında yaydım gösteren mevcut akiferleri beslemektedir. DSİ 1617 Alakova ve DSİ 8185 Hatip I gözlem kuyuları için yapılan beslenme araştırmaları bu sonucu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The aim of this study is the analysis of the Altinapa Dam Basin hydrology and the seepage from the reservoir area. The seepage from the reservoir area was calculated with monthly and yearly bases by using hydrological budget method and also the 1/50.000 scale hydrogeological maps of both Altmapa Dam Basin and the south - southwest parts of surrounded area has been prepared. The lack of hydrological observations on the area were negatively effected the studies. However evaluating the existing data seriously important results were obtained. The Altmapa Dam had been placed on the karstic and very permable foundation. The impermeability had been supplied by covering the reservoir area with clay. But considering the economical factors, the clay cover was applied for the parts having priority and for the other part where the proportion of clay were high, it was not applied. Depending on the hydrogeological conditions and the balance, significant amount of water loses from the reservoir area or the groundwater recharge takes place on the uncovered area. While the Neogene (Td) limestones were feeding the reservoir, the Quaternary alluvion and the Mesozoic limestones were leaking the water out. It was strongly guessed that the factor which has been increasing the leakage from the reservoir or the amount of the groundwater recharge is a change on the reservoir water level. The increase or the decrease on the level of the water, changes the hydrogeological balance and due to this changes occur some leakage or groundwater recharge. In 1985 the water level was increased up 4 meters by using lids to the spillway. Thus, the water has touched to the uncovered levels of the Mesozoic limestones (1250 - 1254 meters) near the damsite and water started to leak out from the secondary point. The annual results of hydrological budgets show that the seepage from the reservoir area has increased and resulted positively since 1990. In order to search the seepage from the reservoir area, the all springs and the all observation wells which are located to outside of the study area (south - east sides of the studied basin) were examined. By making the hydrologic budget for the single well, DSİ 4-41 Çayırbağı Spring, it was searched that if the well was fed by the seepage from the reservoir or not. At the end of the calculations, it was understood that the discharges of the all springs are equal to % 20.48 of the recharge from the precipitation and the rest (% 79.52) feeds the existing aquifers which lies under the Konya plane. Consequently, the seepage from the reservoir and the infiltrated water from the precipitation pass together underground by the way of karstic channels and to be inserted to the deep circulation system and feed existing aquifers which liesVI under the Konya plane. The other recharge calculation which has been done for DSİ 1617 Alakova and DSİ 8185 Hatip I wells confirm this result.