Determination of the effects of microbial and phosphorus fertilizer applications on yield and phosphorus acquisition of central anatolian wheat cultivars
Mikrobial ve fosforlu gübre uygulamalarının orta anadoluda yetiştirilen buğday çeşitlerinin verim ve fosfor alımı üzerine etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 667302
  2. Yazar: PAMELA ARACENA SANTOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN EŞREF HAKKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmalar, bitkilerin düşük fosfor (P) içeriğine sahip toprak koşullarıyla başa çıkmak için iki genel strateji geliştirdiğini göstermiştir: Strateji 1 - fosfor kullanımını iyileştirmeye veya korumaya odaklanırken, Strateji 2 - fosfor alımını artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma sera ve tarla şartlarında olmak üzere 2 aşamada yürütülmüştür. Orta Anadolu Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen 12 adet ekmeklik buğday çeşidinin materyal olarak kullanıldığı sera denemesinde çeşitlerin Fosfor Alım Etkinliğini (PAE) belirlemek amacıyla fosfor (0 ve 50 mg P kg-1) ve mikrobiyal uygulamalarının (BAC, AMF ve BAC+AMF) etkileri incelenmiştir. En yüksek PAE (%24.9) sahip Tosunbey ve en düşük PAE (%7.8) sahip Bayraktar 2000 çeşitleri ile tarla denemesi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Research has shown that plants have developed two general strategies for dealing with soil conditions with low phosphorus (P) content: Strategy 1 - focuses on improving or preserving P use, while Strategy 2 - aims to increase P uptake. This study was carried out in 2 stages, under greenhouse and field conditions. In the greenhouse experiment where 12 bread wheat varieties grown widely in the Central Anatolia Region were used as a material, the effects of phosphorus (0 and 50 mg P kg-1) and microbial applications (BAC, AMF and BAC + AMF) were examined in order to determine the Phosphorus Acquisition Efficiency (PAE) of the cultivars. Field trials were conducted with Tosunbey with the highest PAE (24.9%) and Bayraktar 2000 with the lowest PAE (7.8%).