Vermikomposttan fosfat çözen bakterilerin izole edilmesi ve mikrobiyal gübre potansiyelinin belirlenmesi
Isolation of phosphate solubilizing bacteria from vermicompost and determination of their microbial fertilizer potential
- Tez No: 724605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kimyasal gübre uygulamalarının çevre-su-toprak kirliliği gibi sorunlara neden olduğunun görülmesi araştırmacıları sürdürülebilir tarım konseptine uygun alternatifler aramaya itmiştir. Bu alternatiflerden birisi de mikrobiyal gübrelerdir. Farklı ortamlardan elde edilen mikroorganizmaların mikrobiyal gübre olarak kullanılmasına yönelik çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak, son yıllarda popülerliği artan bir organik gübre olan vermikompost (solucan gübresi) ve vermikompost uygulanmış toprakta mikrobiyal gübre olma potansiyeline sahip bakterilerin varlığı ve etkinliği ile ilgili detaylı çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması fosfat çözen bakteriler bağlamında bu bilgi eksikliğini gidermeyi amaçlamıştır. Çalışmada, vermikompost ve vermikompost uygulanmış topraktan fosfor çözme kabiliyetlerine göre izole edilen bakteriler saflaştırılmış ve fosfor çözme kapasitelerine ve 16S rRNA gen dizilerine göre 5 farklı izolat saksı denemesinde kullanılmak üzere seçilmiştir. Saksı denemesi tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak sera koşullarında yürütülmüş ve test bitkisi olarak kıvırcık marul (Lactuca sativa var. Crispa) kullanılmıştır. Bakteri solüsyonları fide dikimini takiben 7. ve 14. günlerde kök bölgesine gelecek şekilde toprağa uygulanmıştır. Deneme, sadece kimyasal gübre uygulanmış ve herhangi bir Kimyasal ve biyolojik uygulama yapılmamış konular da içermiştir. Deneme sonunda alınan toprak (rizosfer ve rizosfer dışı) örneklerinde biyolojik analizler (Alkali Fosfataz, β-Glikosidaz, Dehidrogenaz, Üreaz aktivite analizleri ve Mezofilik Heterotrofik Bakteri Sayımı) ve kimyasal analizler (pH, EC, makro ve mikro besin elementi analizleri) yapılmıştır. Bitkilerde ise verim ve kalite parametreleri ile makro ve mikro besin elementi içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre rizosfer toprağında en etkili izolatlar PBV-A9, PNB-B3 ve PNB-B46 olurken bitki üzerine etkileri bakımından PBV-A9, PHB-A8 ve PNB-B3 izolatları öne çıkmıştır. PNB-B3 ve PBV-A9 izolatlarının rizosfer bölgesine daha iyi uyum sağlayabildiği hem toprak ve hem de bitkiye etkileri açısından değerlendirildiğinde mikrobiyal gübre potansiyellerinin yüksek olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that applications of chemical fertilizer cause problems such as water and soil pollution has led researchers to seek alternatives suitable for the concept of sustainable agriculture. One of these alternatives is microbial fertilizers. Numerous studies have been conducted on the use of microorganisms obtained from different environments as microbial fertilizers. However, there are no detailed studies on the presence and effectiveness of microorganisms that have the potential as microbial fertilizers in vermicompost and vermicompost-treated soil. This thesis aimed to fill this gap in terms of phosphate solubilizing bacteria. In this study, bacteria isolated from vermicompost and a vermicompost-treated soil based on their phosphorus solubilizing abilities were purification and 5 of these isolates were selected for the pot experiment, according to their phosphorus solubilizing capacity and 16S rRNA gene sequences. The pot experiment was carried out according to the randomized plot design with 3 replicates under greenhouse conditions and lettuce (Lactuca sativa var. Crispa) was used as the test plant. Bacteria solutions were applied to the soil on the 7th and 14th days after seedling plantation. The experiment also included a treatment receiving only chemical fertilizers and a treatment with no chemical and biological application. Biological analyzes (Alkaline Phosphatase, β-Glycosidase, Dehydrogenase, Urease activity analyzes and Mesophilic Heterotrophic Bacterial Count) and chemical analyzes (pH, EC, macro and micro nutrient analysis) were performed on the soil (bulk soil and rhizosphere soil) samples taken at the end of the experiment. Yield and quality parameters, and macro and micro nutrient contents of plants were also determined. According to the results obtained, the most effective isolates in rhizosphere soil were PBV-A9, PNB-B3 and PNB-B46, while PBV-A9, PHB-A8 and PNB-B3 isolates were prominent in terms of their effects on plant. It has been concluded that PNB-B3 and PBV-A9 isolates can adapt better to the rhizosphere region, and their potential as microbial fertilizer can be high when evaluated in terms of their effects on both soil and plant.