Klasik pert ve bulanık pert yöntemleri ile proje yönetimi ve bir mermer fabrikası kurulumunda uygulaması
Project management with classic pert and fuzzy pert methods and application in a marble factory installation
  1. Tez No: 667301
  2. Yazar: EMRE KENAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM DÜĞENCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMTAZ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde yapılacak işlerin detaylı hale gelmesi ve rekabet ortamının artması, projelerin tamamlanma zamanlarını gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilip, planlanmasını zorunlu kılmıştır. Projelerin gecikme yaşanmadan, belirlenen mevcut şartlara uyması dahilinde bitirilebilmeleri için, bir proje yönetimi sürecinde ilerlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçların en verimli şekilde karşılanabilmeleri için çeşitli proje yönetimi teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada ise etkili proje yönetimi tekniklerinden olan Klasik PERT ve Bulanık PERT (FPERT) yöntemleri ile çalışılmıştır. Bulanık PERT tekniğinde kullanılan sürelerin, klasik sürelerden daha gerçekçi sonuçlar verdiği literatürdeki çalışmalarda görülmüştür. Günlük yaşantımızda ilk defa yapılması planlanacak projelerdeki kullanılmak istenen kaynaklar tam olarak belli değildir. Bulanık mantık ve bulanık sayılar kullanılarak bu belirsizlik minimuma düşürülebilir veya ortadan kaldırılabilir. Klasik PERT ve Bulanık PERT yöntemleri ile bir mermer fabrikası kurulması planlanmış olup, fabrika inşaatın temelinin atılmasından, fabrika binasının kurulmasına ve daha sonra kullanılacak olan makinaların kurulum ve yerleşimine kadar olan süreç ele alınmıştır. Klasik PERT tekniği kullanılırken kesin süreler ele alınarak çalışılmıştır. Bulanık PERT yönteminde ise üçgensel bulanık sayılar kullanılmıştır. Son olarak, kullanılan iki tekniğin kıyaslaması yapılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Proje yönetimi, PERT, Bulanık PERT, Bulanık mantık
Özet (Çeviri)
Nowadays, the work to be done has become more detailed and the competition environment has increased, making it necessary to estimate and plan the completion times of the projects in the most realistic way. In order for the projects to be completed without delay and in accordance with the determined current conditions, it is necessary to proceed in a project management process. Various project management techniques are used to meet these needs in the most efficient way. In this study, classical PERT and Fuzzy PERT (FPERT) methods, which are effective project management techniques, were studied. It has been seen in the studies in the literature that the durations used in the Fuzzy PERT technique give more realistic results than the classical ones. The resources to be used in the projects that are planned to be made for the first time in our daily life are not exactly clear. Using fuzzy logic and fuzzy numbers, this uncertainty can be minimized or eliminated. It was planned to establish a marble factory with the classical PERT and Blurred PERT methods, and the process from laying the foundation of the factory construction to the establishment of the factory building and the installation and layout of the machines to be used later were discussed. While using the classical PERT technique, it has been studied by considering the exact times. In the fuzzy PERT method, triangular fuzzy numbers are used. Finally, the comparison of the two techniques used was made and the results were evaluated. Keywords : Project Management, PERT, Fuzzy PERT, Fuzzy Logic Science Code : 90620