Yapay zekâ çağında akıllı binaların yeniden değerlendirilmesi
Re-evaluation of smart buildings in the age of artificial intelligence
  1. Tez No: 667320
  2. Yazar: EKREM ERALP ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TUĞRUL YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik, ekonomik, politik, sosyal, kültürel alanlarda, kural ve kurumlardaki hızlı değişimler, kültürel üretimleri ve buna bağlı olarak; kimliğin, en kalıcı taşıyıcılarından birisi olan mimarlık disiplinini etkilemektedir. Günümüzde bilgisayarlar, büyük miktarlarda verileri analiz edebilir ve bu verileri kullanarak geleceğe ilişkin tahminlerde bulanabilir. Yapay zekâ olarak adlandırılan bu beceriler mimarlık alanında bazı değişimleri de beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında, yapay zekânın mimarlık alanındaki mevcut konumu incelenmiştir. Araştırma kapsamında güncel teknolojilerin akıllı bina endüstrisinde yarattığı gelişmeler değerlendirilmiştir. Akıllı binalarla ilgili güncel çalışmalar, bu kavramın sabit olmadığını, değişmekte olan ve güncellenen bir kavram olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yapay zekâ çağında akıllı binaların nasıl bir değişime uğradığı, akıllı bina performanslarının nasıl değerlendirileceği ve gelecekte hangi değerlendirme kriterlerinin ön planda olacağı araştırılmıştır. Yapay zekâ, akıllı binalar ve mimarlık disiplinleri arasındaki ilişkilerin incelendiği bu çalışmada; günümüz şartlarında akıllı binaların, sürdürülebilir bir mimari tasarıma, bina sakinlerinin konfor şartlarını sağlayan kullanıcı dostu bir uygulamaya ve yapay zekâ sistemleri ile donatılmış teknik bir altyapıya sahip olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in technology, economics, politics, social, culture, rules and institutions affect cultural production. Accordingly, it affects the discipline of architecture, which is one of the most permanent carriers of cultural production identity. Computers today can analyze large amounts of data and make predictions by leveraging the data. These skills related to artificial intelligence bring some alterations in the field of architecture. In this thesis study, the current status of artificial intelligence in architecture is examined. Within the scope of the research, the developments created by current technologies in the smart building industry were evaluated. Current studies of the smart building reveal that the smart building concept has no fixed definition, it is a constantly changing and updated concept. In this context, it has been investigated that how smart buildings have changed in the age of artificial intelligence, how smart building performances will be evaluated and which evaluation criteria will be at the forefront in the future. In this research, the relationships among artificial intelligence, smart buildings, and architectural disciplines are examined in today's conditions. It was concluded that smart buildings should have a sustainable architectural design, a user-friendly application that provides comfort for the occupants, and a technical infrastructure equipped with artificial intelligence systems.