Asker-siyaset ilişkisinin dönüşümü ekseninde Osmanlı İmparatorluğu'nda iki dönemin hal vakalarının meydana gelişinin değerlendirilmesi
Evaluation of the emergence of cases of dethroned of two periods in The Ottoman Empire on the axis of transformation of military-political relations
- Tez No: 667335
- Danışmanlar: PROF. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Osmanlı devlet adamlarının, devletin kurtuluşunu uzunca bir süre askeri ıslahatlarda aramasından yola çıkarak başlayan bu tez çalışmasında, modernleşme dönemindeki radikal dönüşümün öncesinde ve sonrasında birbirleriyle benzerlikleri ve farklılıklarının her boyutuyla ilkleri barındıran iki“hal”vakasının aktörleri ve vuku buluş şekilleri ile sebepleri ele alınmıştır. İlk kısımda devletin istikbali için önceleri teamulen II. Mehmet sonrasında ise kanunen uygulanan“katl”kavramı, bu kavramın şer'i ve örfi altyapısı ve Klasik Çağ'da Osmanlı Devleti'nin dinamikleri ele alınmış. Bu kısmın sonunda Sulta II. Osman'ın hal edilmesi ve katline giden süreç olduğu gibi aktarılmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda tarihsel süreç içerisinde devlet-birey-toplum üçgeninde dahili ve harici etkenlerin Osmanlı devlet kurumları ve toplumu üzerinde yarattığı dönüşümün nasıl gerçekleştiği Tanzimat Dönemi bürokratik ve askeri reformları incelenerek tüm boyutlarıyla kaleme alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü kısımda ise Sultan Abdulaziz'in hal edilmesi süreci anlatımına müteakip vakayı daha geniş planda tahlil edebilmek için Hegel'in devlet felsefesi ana hatlarıyla aktarılarak hareketin fikri arka planına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis starts by examining Ottoman statesman, who sought to modernize the state through military reforms. Through this analysis this dissertation aims to study the periods before and after the radical reforms of the modernization period. By doing this, it will be possible to determine the similarities and differences of the“two states of being”case of actors and their reasons for their actions. This will shine a light on two cases in which Sultan's where over thrown and the reasons behind these occurrences. The first section will examine the pre-II. Mehmet period which is very significant for the well-being of the state. The next post II-Mehmet part will examine the“katl”concept in Ottoman law and its religious and customary background in the Ottoman Empire during the classical age. At the end of this section, this period will be shown as the primary foundation for the over throw and brutal killing of Sultan II. Osman. The second part will examine the triangular relationship of the state, individual and society and its transforming effects of the Ottoman state and its institutions. This while illuminate how the evolution occurred during the reform period by accounting for all of the aspects of the significant change in the Ottoman bureaucracy and military structure. The third and final section will examine the overthrow of Sultan Abdulaziz. In order to better understand this case, Hegel's state philosophy doctrine will provide a lens in to the background of this case. In doings so we will be able to better understand what led to this overthrow.