Acil serviste distal radius kırığı tespit edilen hastalarda eşlik eden el bilek yaralanmalarının incelenmesi
Investigation of accompanying wrist injuries in patients with distal radius fracture in the emergency department
  1. Tez No: 667394
  2. Yazar: ORHAN ARTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY YILMAZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Giriş Distal radius kırıkları el bilek kırıklarının yaklaşık %44'ünü oluşturur. Kırıklarda ilişkili ek yaralanmaların bilinmesi, hasta yönetimi ve prognozu öngörme açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada distal radius kırıklarına eşlik eden el bileği kemik ve eklem yaralanmalarının özelliklerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya distal radius kırığı tanısı alan 18 yaş ve üzeri tüm hastalar dahil edildi. Bu hastalar ait demografik veriler, etkilenen ekstremite, travma mekanizması, acil servis ve hastane sonlanımları ile direkt grafileri hasta dosyası ve hastane elektronik kayıt sisteminden geriye dönük olarak incelendi. Eşlik eden el bilek yaralanmaları ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Eşlik eden el bilek yaralanmaları tedavi sürecinde değişikliğe neden olabilecek prognostik önemi olan (lunat kırığı, lunat çıkığı, skafoid kırığı, skafolunat ayrışma, lunotriquetral ayrışma, distal radio-ulnar eklem çıkığı) ve olmayan (ulna distal uç kırığı, ulna stiloid kırığı) yaralanmalar olarak sınıflandırıldı. Verilerin analizinde SPSS 22 (version 22.0.0.0) kullanıldı. Tüm analizler %95 güven aralığında yapılarak, p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction Distal radius fractures constitute approximately 44% of wrist fractures. Recognizing additional injuries associated with fractures is very important in terms of patient management and predicting prognosis. In this study, we aimed to determine the characteristics of wrist bone and joint injuries accompanying distal radius fractures. Materials and Methods All patients 18 years of age and older with a diagnosis of distal radius fracture were included in the study. Demographic data of these patients, affected extremity, trauma mechanism, emergency service and hospital outcomes, and direct radiographs were analyzed retrospectively from the patient file and the hospital electronic record system. The accompanying wrist injuries were evaluated by an orthopedic and traumatologist. Concomitant wrist injuries were classified as injuries with (lunate fracture, lunate dislocation, scaphoid fracture, scapholunate dislocation, lunotriquetral dislocation, distal radio-ulnar joint dislocation) or without (ulna distal tip fracture, ulna styloid fracture) prognostic significance that could cause changes in the treatment process. SPSS 22 (version 22.0.0.0) was used for data analysis. All analyzes were performed at 95% confidence interval, p value