İnmede sağlam ayak bileği dorsifleksörlere nöromüsküler elektriksel stimülasyon ile birlikte kontralateral homolog kas cildi üzerine yapılan soğuk uygulamanın kas kuvveti üzerine etkisi
The effects of cold application to the intact side in addition cross training with nmes on dorsiflexor muscle strength in hemiplegia
  1. Tez No: 667393
  2. Yazar: EBRU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN PAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, post-stroke hemipleji hastalarında sağlam taraf ayak bileği dorsifleksörlere ünilateral NMES uygulamasının kontralateral ayak bileği dorsifleksör kas kuvvetini arttıcı etkisi üzerine, NMES ile eşzamanlı olarak kontralateral bacak ön-yüzüne yapılan soğuk uygulamasının fasilitör etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü tek kör gerçekleştirilen bu çalışmaya en az 1 ay önce geçirilmiş serebrovasküler hastalığa bağlı hemipleji tanısı almış, Brunnstrom evresi alt ekstremite için ≥4 olan ve tek başına yürüyebilen 16 erkek, 9 kadın toplam 25 hasta dahil edildi. Randomize olarak hastalar, deney grubuna (n=12) ve kontrol grubuna (n=13) atandı. Her iki gruptaki hastalara 1 hafta boyunca 5 gün, 5 seans olacak şekilde sağlam taraf ayak bileği dorsifleksörlerine nöromüsküler elektriksel stimülasyon (NMES) uygulandı; deney grubuna ise ek olarak plejik taraf dorsifleksör kas cildi üzerine soğuk uygulaması yapıldı. Soğuk uygulama nemli havlu üzerinden 5 dk cold pack kullanarak yapıldı. Beş dakika ara verildi ve tekrar 5 dakika soğuk uygulama tekrarlandı. Soğuk uygulama NMES ile eş zamanlı olarak yapıldı. Hastaların tümüne konvansiyonel rehabilitasyon programı fizyoterapist tarafından uygulandı. Her iki ayak bileği dorsifleksör kas kuvvetleri tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 65.5 ± 11.4 yıl idi. Demografik ve klinik özellikler açısından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Tedavi sonrası her iki grupta da ortalama kas kuvvetinde anlamlı artış olduğu (Zaman etkisi F(1-46) =18.7, p=0.0001), fakat soğuk uygulamanın tedavi sonrası kas kuvveti üzerine etkisinin olmadığı saptandı. (Zaman X Grup etkisi (F(1-46) = 4.6, p=0.037)). Sonuç: İnme hastalarında ünilateral NMES uygulamasına ek olarak kontralateral (plejik) homolog kas cildi üzerine yapılan soğuk uygulamanın, kas kuvvetini artırmaya yönelik bir etkisinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate whether cold application to the contralateral (plegic) extremity in addition to unilateral NMES application has a facilitating effect on muscle strength in post-stroke hemiplegia patients. Materials and Methods: In this prospective randomized controlled single-blind study, a total of 25 patients, 16 males and 9 females, who were diagnosed with hemiplegia due to cerebrovascular disease at least 1 month ago, who had Brunnstrom stage ≥4 for the lower extremity and able to walk alone were included. Patients were randomly assigned to the experimental group (n=12) or the control group (n=13). Neuromuscular electrical stimulation (NMES) was applied to the nonplegic ankle dorsiflexors for 5 days, 5 sessions for 1 week in both groups. In addition to the experimental group, cold application was applied on the plegic dorsiflexor muscle skin. Cold application was done on moist towel for 5 minutes using cold pack. A five-minute break was given and a further 5-minute cold application was repeated. Cold application was done simultaneously with NMES. A conventional rehabilitation program was applied to all patients by a physiotherapist. Both ankle dorsiflexor muscle strengths were evaluated before and after treatment. Results: The mean age of the patients was 65.5 ± 11.4 years. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic and clinical characteristics. After the treatment, there was a significant increase in the mean muscle strength in both groups (Time effect F(1-46) =18.7, p=0.0001). However, it was found that cold application had no effect on muscle strength after treatment . (Time x Group effect (F(1-46) = 4.6, p=0.037)). Conclusion: In addition to unilateral NMES application in stroke patients, cold application on the contralateral (plegic) homologous muscle skin was found to have no effect on increasing muscle strength.